Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Książki

Premiery wydawnicze. Luty 2025

Co warto przeczytać?

.

AI w tłumaczeniach. Automatyzacja procesu przekładu w dobie sztucznej inteligencji

AI w tłumaczeniachmat. pr.AI w tłumaczeniach

„AI w tłumaczeniach.
Automatyzacja procesu przekładu
w dobie sztucznej inteligencji”
Łukasz Bogucki
Wydawnictwo Helion
Liczba stron: 120
Data premiery: 18.02.2025

Branża tłumaczeniowa przeżywa w ostatnich kilku latach prawdziwą rewolucję. Jest ona związana z rozwojem technologii tłumaczeń wspomaganych komputerowo (CAT) i sztucznej inteligencji (AI). I choć wielu tłumaczy zerka z obawą szczególnie w stronę tej drugiej, obawiając się, że AI odbierze im pracę, znacznie lepiej (i efektywniej) jest potraktować oba narzędzia właśnie jako narzędzia - ułatwiające i usprawniające proces tłumaczenia tekstu.

Analityka rozszerzona. Automatyzacja i sztuczna inteligencja w podejmowaniu decyzji

Analityka rozszerzonamat. pr.Analityka rozszerzona

„Analityka rozszerzona.
Automatyzacja i sztuczna inteligencja
w podejmowaniu decyzji”
Willi Weber, Tobias Zwingmann
Przekład: Piotr Pilch
Wydawnictwo Helion
Liczba stron: 280
Data premiery: 18.02.2025

Dzięki lekturze tej pozycji można zdobyć wiedzę potrzebną do skutecznego wykorzystywania informacji w realizacji celów biznesowych. Rzecz o tym, jak wprowadzić inteligentną automatyzację i nowoczesną sztuczną inteligencję, aby umożliwić podejmowanie lepszych decyzji w firmowym zespole. Najważniejsze zagadnienia: rozszerzona analityka, jej zalety i potencjalne ograniczenia; najlepsze praktyki w dziedzinie implementacji rozszerzonej analityki w firmie; role analityczne, przepływy pracy, potrzebne narzędzia i umiejętności; korzystanie z danych, a także budowanie zaufania i dostępności; analiza przypadków posłużenia się rozszerzoną analityką jako czynnikiem wspierającym

„Oto drogowskaz dla organizacji, która chce bazować na danych w erze sztucznej inteligencji!” (Donald Farmer, właściciel firmy TreeHive Strategy)

Bunt komórek. O faktach, mitach i zagadkach raka

Bunt komórekmat. pr.Bunt komórek

„Bunt komórek. O faktach, mitach i zagadkach raka”
Richard J. Jones, T. Michael McCormick
Przekład: Tomasz Lanczewski
Wydawnictwo Helion
Liczba stron: 272
Data premiery: 04.02.2025

Rak nieuchronnie stanie się częścią waszego życia. U was lub u kogoś bliskiego, członka rodziny albo przyjaciela, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Będziecie mieć mnóstwo pytań. Jaki to rodzaj raka? Kiedy to się zaczęło? Co go spowodowało? Dlaczego się pojawił? Jaki jest najlepszy rodzaj leczenia? Czy jest uleczalny? Jak długo jeszcze pozwoli żyć? Ta książka przedstawia informacje na temat raka i jego leczenia, by ułatwić znalezienie odpowiedzi na te pytania.

Zrozumienie przyczyn raka i odkrywanie metod jego leczenia jest skomplikowanym zadaniem. Lekarze i badacze od wieków próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu, nieustannie poszukują sposobów radzenia sobie z tą chorobą. Rak jest tak stary jak ludzkość i chociaż sporo o nim wiemy, wciąż wiele pozostaje do odkrycia.

Genialne jelita. Jak mądrze odżywiać swój „drugi mózg”

Genialne jelitamat. pr.Genialne jelita

„Genialne jelita.
Jak mądrze odżywiać swój »drugi mózg«”
Emily Leeming
Przekład: Marcin Masłowski
Wydawnictwo Kobiece
Liczba stron: 368
Data premiery: 12.02.2025

Książka znanej badaczki mikrobiomu dr Emily Leeming pt. „Genialne jelita. Jak mądrze odżywiać swój »drugi mózg” to opowieść na temat wzajemnych zależności między mózgiem i układem pokarmowym. Dzięki zwartym tu informacjom można się dowiedzieć m.in., jak emocje i nastrój wpływają na to, co akurat masz ochotę zjeść, i przeciwnie: jak to, co jesz, działa na twoje samopoczucie.

Historia świata w siedmiu tanich rzeczach. Przewodnik po kapitalizmie, naturze i przyszłości naszej planety

Historia świata w siedmiu tanich rzeczachmat. pr.Historia świata w siedmiu tanich rzeczach

„Historia świata w siedmiu tanich rzeczach”
Podtytuł: Przewodnik po kapitalizmie,
naturze i przyszłości naszej planety
Raj Patel i Jason W. Moore
Przekład: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Liczba stron: 400
Data premiery: 19.02.2025

Nowoczesny świat został stworzony przy wykorzystaniu siedmiu tanich rzeczy – natury, pieniądza, pracy, opieki, żywności, energii i życia – a ich potanianie jest jedną ze strategii wykorzystywanych do zarządzania naszą planetą, jej transformacją i dewastacją. W „Historii świata w siedmiu tanich rzeczach” autorzy przyglądają się siedmiu ostatnim wiekom naszej historii ze szczególnym uwzględnieniem historii kolonializmu, walk społeczności rdzennych, buntów niewolników oraz innych zbrojnych powstań uciskanej ludności.

Raj Patel i Jason W. Moore prowadzą swoją analizę kontekście najnowszej wiedzy naukowej dotyczącej zmian klimatu, by pokazać, że kryzysy zawsze rodziły nowe strategie mające doprowadzić do tego, by świat był tani i bezpieczny dla kapitalizmu. W burzliwym XXI wieku pilnie potrzebujemy zmiany myślenia o złożonych związkach łączących ludzi z naturą, co pomoże nam zrozumieć – i odzyskać – zamieszkiwany przez nas świat.

Insektarium

Insektariummat. pr.Insektarium

„Insektarium”
Dave Goulson
Przekład: Adam Pluszka
Seria: W muzeum
Wydawnictwo Dwie Siostry
Liczba stron: 104
Data premiery: 05.02.2025

Kolejny tom bestsellerowej serii „W muzeum”. Wielkoformatowy, ilustrowany album prezentujący zaskakujący świat owadów. Poznamy tu np. termita samobójcę czy motyle, które pokonują tysiące kilometrów, zajrzymy do podziemnych mrówczych ogrodów i zadrżymy czytając o przerażających zwyczajach modliszek.

Każdy rozdział książki poświęcono innej grupie owadów, a wybrane gatunki przedstawiono na opatrzonych szczegółowymi opisami efektownych rycinach. Osobne rozkładówki przedstawiają owady w rozmaitych środowiskach naturalnych i rolę tych zwierząt w ekosystemie.

W serii „W muzeum” ukazały się również: „Animalium”, „Botanicum”, „Dinozaurium”, „Planetarium”, „Fungarium”, „Anatomicum” i „Oceanarium”.

Jaki to ptak? Ilustrowany przewodnik do rozpoznawania

Jaki to ptakmat. pr.Jaki to ptak

„Jaki to ptak?
Ilustrowany przewodnik do rozpoznawania”
Peter H. Barthel, Paschalis Dougalis
Wydawnictwo Multico
Liczba stron: 200
Data premiery: 14.02.2025

Dzięki temu przewodnikowi można nauczyć się, jak rozpoznawać 540 gatunków ptaków lęgowych, wędrownych oraz niekiedy zalatujących do Europy. Książka zawiera opisy cech charakterystycznych każdego gatunku, głosów i śpiewów ptaków, typowych siedlisk, rozpowszechnienia, występowania i okresów przelotów, uzupełnione danymi dotyczącymi obszaru Polski.

Na tablicach znajduje się ponad 1800 barwnych rysunków ptaków autorstwa Paschalisa Dougalisa, znanego ilustratora przyrody. Jako dodatek zamieszczono rysunki ptasich jaj w naturalnych rozmiarach. Ponadto za pośrednictwem kodu QR można odsłuchać głosy 175 gatunków ptaków oraz sześciu gatunków płazów, których głosy mogą być mylone ze śpiewem niektórych ptaków.

Komunikacja z AI dla początkujących

Komunikacja z AI dla początkującychmat. pr.Komunikacja z AI dla początkujących

„Komunikacja z AI dla początkujących”
Katarzyna Majzel-Pośpiech
Wydawnictwo Helion
Liczba stron: 160
Data premiery: 11.02.2025

Sztuczna inteligencja, z angielskiego artificial intelligence (AI), to technologia, która oferuje niespotykane dotąd możliwości i imponującą wydajność. Jeśli w odpowiedni sposób zadać jej pytanie, jest w stanie precyzyjnie na nie odpowiedzieć i podsunąć rozwiązanie. Po otrzymaniu konkretnych wskazówek może wygenerować wysokiej jakości grafiki i filmy. Kluczowe jest, aby nauczyć się właściwie zadawać pytania i poprawnie formułować polecenia. Innymi słowy ― promptować.

Prompt engineering polega na tworzeniu i optymalizowaniu promptów, czyli komend lub zapytań kierowanych do modeli sztucznej inteligencji.

Krótka historia nauki. Kieszonkowy przewodnik po najważniejszych odkryciach, eksperymentach, teoriach, metodach i sprzęcie

Krótka historia naukimat. pr.Krótka historia nauki

„Krótka historia nauki”
Podtytuł: Kieszonkowy przewodnik
po najważniejszych odkryciach, eksperymentach,
teoriach, metodach i sprzęcie
Tom Jackson
Przekład: Jerzy Malinowski
Tytuł oryginalny: The Short Story of Science
Wydawnictwo: Alma-Press
Liczba stron: 224
Data premiery: 05.02.2025

Książka „Krótka historia nauki” opisując 60 kluczowych eksperymentów (od badań Archimedesa nad wypornością po odkrycie ciemnej materii), a następnie łącząc je z historią, a także z najważniejszymi teoriami i metodami, w klarowny sposób wyjaśnia przełomowe dokonania nauki.

Pozycja przystępna i zwięzła, znakomicie zilustrowana, bogata w treść, zawierająca mnóstwo niezbędnych informacji pozbawionych naukowego żargonu, pozwala czytelnikowi nacieszyć się fascynującą historią na temat wiedzy naukowej.

Kształtowanie moralności ludzkiej. Wolności obywatelskie i moralność publiczna

Kształtowanie moralności ludzkiejmat. pr.Kształtowanie moralności ludzkiej

„Kształtowanie moralności ludzkiej.
Wolności obywatelskie i moralność publiczna”
Robert P. George
Przekład: Wojciech Szymański
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data premiery: 10.02.2025

Według Roberta P. George’a społeczeństwo powinno dążyć do kształtowania moralności jednostek, o ile tylko wyrażane odczucia moralne są uzasadnione. Ich zasadność, oparta na fundamencie prawa naturalnego, jest niezwykle istotna, ponieważ wyznacza granicę tego, jak daleko prawo może posunąć się w ingerencji w autonomię człowieka. Autor skupia się na krytycznej analizie poglądów niektórych filozofów, takich jak Ronald Dworkin, John Rawls i Joseph Raz, a także na współczesnych odniesieniach do sporu między Herbertem L. A. Hartem i Patrickiem Devlinem. Publikacja zawiera wszechstronny przegląd prób ustalenia wpływu i granic stosowania prawa w kształtowaniu moralnego społeczeństwa.

Maria Callas. Primadonna stulecia

Maria Callasmat. pr.Maria Callas

„Maria Callas. Primadonna stulecia”
Anne Edwards
Przekład: Mieczysław Godyń
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Wydanie: II/2025
Liczba stron: 512
Data premiery: 12.02.2025

Maria Callas była jedną z najbardziej pożądanych kobiet swoich czasów. Jej zachwycające arie operowe rzucały na kolana tłumy. Ale ta ukochana primadonna schodząc ze sceny stawała się porywcza i wybuchowa. Z wyrachowaniem zdradzała męża. A los nie pozostawał jej dłużny. Arystoteles Onassis – najbogatszy wówczas człowiek na świecie – zmusił Callas do ukrywania ciąży, a później dziecka, które zmarło kilka dni po porodzie. Wreszcie porzucił ją dla Jacqueline Kennedy. Życie Callas to opowieść o wzlotach i upadkach. O licznych skandalach, samotności i odrzuceniu. O złotej erze opery, triumfach na legendarnych scenach La Scali i Metropolitan Opera oraz o współpracy z największymi artystami epoki.

Mądrość złotego środka

Mądrość złotego środkamat. pr.Mądrość złotego środka

„Mądrość złotego środka”
Sławomir Jarmuż
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data premiery: 21.02.2025

Z recenzji dr hab. Tomasza Grzyba, prof. SWPS: „Arystoteles stworzył system, którego istotą było godzenie różnych skrajnych poglądów. Nie chodziło jednak o banalne wnioski w rodzaju „prawda leży pośrodku”, lecz o poznanie słabych stron obu stanowisk i nowatorską syntezę. Zarówno w historii filozofii, jak i w życiu społecznym rodzą się różne idee, im skrajniejsze, tym większa szansa, że pojawi się ich opozycyjna przeciwwaga. Zazwyczaj obie konkurują ze sobą, a niekiedy nawet się zwalczają. Często w takich sytuacjach pojawia się kompromisowe stanowisko próbujące godzić antagonistyczne podejścia. Efektem jest porozumienie i głębsze poznanie istoty rzeczy. Odwaga to złoty środek między tchórzostwem a zuchwałością, hojność – mądre rozwiązanie między skąpstwem a rozrzutnością. Dbałość o zdrowie jest złotym środkiem między unikaniem jakichkolwiek badań a hipochondrią, z kolei zaangażowanie – rozsądną postawą między lenistwem a nadaktywnością. Oczywiście ludzkie działania i myślenie nie kończą się na takiej ideowej homeostazie. Równowaga chwieje się, a proces jej przywracania pojawia się na innym poziomie. W wielu przypadkach trwa to bardzo długo, niekiedy nie ma wręcz końca. Jaki z tego wniosek? Kiedy jakieś poglądy, idee, mody czy zachowania stają się przerysowane, należy nie tyle przeciwstawiać się im, ile pokazywać ich dobre i słabe strony. W ten sposób mamy szansę szybciej osiągać pożądany stan, który może zaowocować lepszym rozumieniem rzeczywistości i mądrzejszym w niej działaniem. Książka Sławomira Jarmuża niesie ideę złotego środka w życiu społecznym, szczególnie w tych jego obszarach, gdzie obecna jest psychologia. (…) Złoty środek jest w niej propozycją rozumienia mądrości – ważnej cnoty człowieka.

Najbardziej potworne zwierzęta świata

Najbardziej potworne zwierzęta światamat. pr.Najbardziej potworne zwierzęta świata

„Najbardziej potworne zwierzęta świata”
Philip Bunting
Przekład: Aleksandra Socha
Wydawnictwo All Kids Publishing
Liczba stron: 80
Data premiery: 04.02.2025

Ta niewielka książka „Najbardziej potworne zwierzęta świata” to trzeci po „Najbardziej bezsensownych zwierzętach świata” i „Najbardziej niedorzecznych zwierzętach świata” leksykon zwierząt dla młodzieży, przedstawiający je w sposób zabawny, ale niepozostawiający wątpliwości, że mamy do czynienia z naprawdę groźnymi zwierzętami. Poznajemy tu m.in. latającą piromankę, czyli kanię złotawą; ptasznika goliata wielkości talerza oraz tasiemca, który może zamieszkać w naszym ciele. Nie zabrakło też władców ich własnych terytoriów – orki oceanicznej, lwa afrykańskiego czy tygrysa syberyjskiego, a także najstraszniejszych trucicieli…

Najlepsze umysły. Geniusz, przyjaciel, morderca. Tragiczna historia schizofrenii

Najlepsze umysłymat. pr.Najlepsze umysły

„Najlepsze umysły”
Podtytuł: Geniusz, przyjaciel,
morderca. Tragiczna historia schizofrenii
Jonathan Rosen
Przekład: Joanna Krystyna Radosz
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 12.02.2025

Książka finalisty Nagrody Pulitzera, o tym, jak rozumiemy choroby psychiczne… albo jak ich nie rozumiemy. Ta wstrząsająca opowieść o marzeniach, chorobie i niewydolności systemu opieki psychiatrycznej, pozostaje w pamięci na długo.

Co sprawiło, że Michael Laudor, genialny student Yale, trafił do szpitala psychiatrycznego po tym, jak zabił ukochaną kobietę? Przez moment wydawało się, że obdarzony błyskotliwym intelektem, ogromnym talentem i magnetyczną charyzmą Amerykanin, którego historię na swoich łamach opisał „The New York Times”, może mieć wszystko. Wkrótce jednak, nękany paranoicznymi urojeniami, Laudor zasztyletował swoją narzeczoną.

„Odważna i szczegółowa… dowód ogromnego współczucia i literacki triumf” („The New York Times”).

O czym Darwin nie wiedział

O czym Darwin nie wiedziałmat. pr.O czym Darwin nie wiedział

„O czym Darwin nie wiedział”
Geoffrey Simmons
Przekład: Grzegorz Smółka
Seria: Perspektywy Nauki
Wydawnictwo: Fundacja En Arche
Liczba stron: 320
Data premiery: 19.02.2025

Czy dzieło Karola Darwina „O powstawaniu gatunków” zostałoby opublikowane, gdyby przedłożył je wydawnictwu uniwersyteckiemu w naszych czasach? Oczywiście każda odpowiedź byłaby czystą spekulacją, lecz są powody, aby uznać, że najsłynniejszy rękopis Darwina byłby wielokrotnie odrzucany. Odpowiedź odmowna mogłaby się opierać na niezgodności z biochemią komórkową, ludzką fizjologią, mikroskopią elektronową i immunologią. Tezy Darwina byłyby również niezgodne z niebywałą złożonością, koordynacją i sprzężeniem zwrotnym wszystkich układów biologicznych.

Geoffrey Simmons, amerykański lekarz, podczas wielu lat pracy klinicznej odkrył, że coraz trudniej pogodzić neodarwinizm z wiedzą o tym, jak działa organizm ludzki. Opierając się na najnowszych odkryciach medycyny, w swojej książce przedstawił spójny obraz zdumiewającej złożoności biologicznej człowieka.

„To wspaniały, zabawny obraz funkcjonowania skomplikowanego ciała człowieka z punktu widzenia lekarza. Szczegółowe opisy biologicznego piękna i złożoności obalają powierzchowne darwinowskie historyjki niczym wielka fala zalewająca plażę (dr Michael J. Behe, profesor biochemii na Uniwersytecie Lehigh i autor bestselera „Czarna skrzynka Darwina”).

Słowianie plemionami zagubionymi

Słowianie plemionami zagubionymimat. pr.Słowianie plemionami zagubionymi

„Słowianie plemionami zagubionymi”
Krzysztof Bacior
Wydawnictwo Poligraf
Data premiery: 10.02.2025

Jak pisze autor: „Przekazuję w ręce czytelnika materiały źródłowe dotyczące uprowadzenia z Lechii do Jawanu ludności Królestwa Judzkiego, Beniamina, Symeona i Kenitów w okresie około 843–841 r. p.n.e. Przez analogię stosowaną w Izraelu, że z miasta Hebron to Hebrajczycy, z Samarii to Samarytanie, przyjąłem, że z Lechii to Lechici, wywiezieni do Grecji jako niewolnicy do kopalń i kolonizacji Bałkanów. Oddaję czytelnikom wraz z analizą mapy danych rejonów do samooceny”.

Wszechświat

Wszechświatmat. pr.Wszechświat

Wszechświat
Seria: Dlaczego tak jest?
Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo Omnibus
Liczba stron: 16
Data premiery: 14.02.2025

Niewielka książka dla młodzieży odpowiadająca na podstawowe pytania o kosmosie: Jak powstał Układ Słoneczny? Dlaczego Słońce jest tak ogromne i gorące? Co sprawia, że niektóre gwiazdy błyszczą jaśniej niż inne? Czym są planety karłowate, jak podróżują sondy kosmiczne i co skrywa Droga Mleczna? Dlaczego gwiazdy umierają, jak rozpoznać galaktyki spiralne i czym różnią się komety od asteroid. „Wszechświat” to pozycja pełna ciekawostek, które rozpalą wyobraźnię młodych umysłów.

Wszystkie oblicza cukru

Wszystkie oblicza cukrumat. pr.Wszystkie oblicza cukru

„Wszystkie oblicza cukru”
Agnieszka Wilczewska, Justyna Jessa
Wydawnictwo Sensus
Liczba stron: 240
Data premiery: 11.02.2025

Wszystko, co musisz wiedzieć o węglowodanach. Cukry, węglowodany w ogólności, mają ostatnio złą sławę - identyfikuje się je jako przyczynę epidemii nadwagi i otyłości. Przypisuje się im winę lub współwinę w przypadku szeregu innych chorób i dolegliwości: od cukrzycy, przez związane z nią choroby serca i naczyń krwionośnych czy niepłodność, aż po migreny i trądzik. Odnotowuje się związek między spożywaniem cukrów i nasilaniem się objawów depresji czy ADHD. Wykluczenie cukru z diety zaleca się osobom ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu.

Jak naprawdę jest z tym cukrem? Czy słodka kawa i herbata, owocowe soki, torty i czekoladki powinny bezwzględnie zniknąć z naszej diety? Czy powinniśmy całkowicie unikać słodyczy i innych bazujących na prostych węglowodanach potraw?