Premiery wydawnicze. Kwiecień 2025
.
300 najważniejszych taktycznych pozycji szachowych
|
„300 najważniejszych
|
W tej książce Thomas Engqvist – międzynarodowy mistrz z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w królewskiej grze – skupia się na taktyce szachowej. Czytelnik znajdzie w niej 300 najważniejszych idei taktycznych w debiucie, grze środkowej i końcowej.
Sprawność taktyczna stanowi połączenie wyczucia kombinacyjnego i obliczania skomplikowanych wariantów. Obie te umiejętności trzeba opanować w odpowiednim stopniu, jeśli ktoś chce stać się naprawdę wytrawnym szachistą taktykiem.
Istnieje wiele podręczników kombinacji szachowych, więc celem tej książki nie jest wyłącznie skupienie się na tym dość dobrze już omówionym aspekcie gry taktycznej. Ważniejszy wydaje się inny, niedoceniany temat – jak osiągnąć pozycję, w której można przeprowadzić kombinację, bo to właśnie prawdziwa sztuka w szachach.
Apokalipsa tu i teraz
|
„Apokalipsa tu i teraz”
|
Koniec jest bliski. Historia przyspiesza, prowadząc nas do ostatecznej katastrofy. Musimy to zrozumieć, jeśli chcemy uniknąć całkowitego zniszczenia – taką tezę stawia René Girard, jeden z największych europejskich myślicieli, twórca koncepcji „kozła ofiarnego”. Dyskutując z Benoîtem Chantre’em nad dziełem Clausewitza „O wojnie”, Girard pokazuje, jak realna jest „możliwość końca Europy, świata Zachodu i świata jako całości”. To apokaliptyczna opowieść o narastającej ludzkiej przemocy, która wyrwała się spod kontroli i stanowi zagrożenie dla całej planety.
Od chwili wydania ta książka wciąż wzbudza zainteresowanie – zarówno w kręgach humanistów, jak też strategów i wojskowych.
„To najbardziej przejmująca, najbardziej bolesna z książek Girarda. Taka, która nie pozostawia żadnych złudzeń co do natury człowieczeństwa i kształtowanego przez nas świata. Świata opartego na naśladowczej przemocy, spętanego przez zło. Słowa Girarda, pochylonego z całą możliwą interpretacyjną – więc moralną – czujnością nad dziełem Clausewitza, są kamienne, są twarde”. (prof. Zbigniew Mikołejko)
Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy
|
„Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”
|
Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego państwa polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.
Z terenu Polski wyjechać mogły ponad dwa miliony osób, ale o bieżeństwie milczą podręczniki. Opowieść ocalają potomkowie bieżeńców. To historia, którą można opowiadać z wielu perspektyw: ludzi postawionych w ekstremalnej sytuacji, chłopów, których świat ginie na ich oczach, wreszcie – uchodźców, uciekinierów, ofiar kolejnych wojen.
Ciemna materia i ciemna energia. Tajemnicze 95% Wszechświata
Przystępnie napisana książka rzucająca światło na największą zagadkę współczesnej kosmologii, bo aż 95 procent Wszechświata pozostaje niewidoczne i niezbadane...
Brian Clegg zaprasza do odkrycia dwóch największych zagadek Kosmosu — ciemnej materii i ciemnej energii. Demaskuje te nieuchwytne koncepty, prowadząc czytelnika przez fascynującą historię odkryć, które zmieniły nasze rozumienie Wszechświata. Od teoretycznych początków aż po najnowsze badania, wyjaśnia, jak odkryto istnienie ciemnej materii i ciemnej energii, w jaki sposób te tajemnicze siły kształtują galaktyki i inne obiekty kosmiczne, a także jak wpływają na przyszłość Wszechświata. Stawia też pytanie, czy uda się kiedyś w pełni je zrozumieć. Ciemna materia i ciemna energia to nie tylko fascynująca podróż przez naukę, ale też zaproszenie do jednej z największych przygód ludzkiego umysłu — zrozumienia tego, co ukryte i nieznane.
|
„Ciemna materia i ciemna energia.
|
Dom mody Telimena. Co nosiły Polki
|
„Dom mody Telimena. Co nosiły Polki”
|
W książce Katarzyny Jasiołek zajrzymy pod podszewkę słynnego łódzkiego domu mody, by prześledzić jego narodziny i rozwój, przyjrzeć się pożądanym przez dekady strojom oraz poznać historię ludzi stojących za jego sukcesem.
Styl, szyk i elegancja – trudno sobie wyobrazić, że tak można określić modę kobiecą w ponurej rzeczywistości PRL. A jednak. Do rewolucji w ubiorze przyczynił się założony w 1957 roku w Łodzi dom mody Telimena, który szybko zaczął wyznaczać trendy na polskich ulicach.
Ubrania Telimeny były pożądane przez niemal wszystkie Polki: nie tylko zwykłe kobiety, ale także aktorki, piosenkarki, prezenterki. To właśnie łódzkie przedsiębiorstwo przygotowało kreację dla Wisławy Szymborskiej na uroczystość wręczenia Nagrody Nobla. Za kulisy pokazów mody i do wzorcowni wpadały gwiazdy estrady i telewizji, aby wybrać lub uszyć dla siebie coś niepowtarzalnego. Reszcie klientek musiały wystarczyć wizyty w salonach firmowych Telimeny, rozsianych po całym kraju.
Jej sukces krył się w użyciu materiałów najwyższej jakości oraz pracy wybitnych krawcowych i projektantek, które śledziły paryskie trendy, by później zaadaptować je do rodzimych upodobań, warunków pogodowych i dostępnych tkanin. Telimena ubierała jednak nie tylko Polki – szyła także odzież na eksport i organizowała prestiżowe rewie, reklamując nasz kraj w wielu zakątkach świata.
Jak przedsiębiorstwo odbierała prasa? Kiedy i dlaczego nastąpił w nim wielki przewrót? Co takiego się stało, że Telimena przestała wyznaczać trendy?
Historia Ziemi. Ilustrowana encyklopedia
|
„Historia Ziemi. Ilustrowana encyklopedia”
|
W tej książce czytelnik znajdzie setki barwnych ilustracji przedstawiających procesy, które ukształtowały naszą planetę oraz ilustrowane drzewa genealogiczne pokazujące ewolucję każdej większej grupy zwierząt. To przystępnie zaprezentowana historia geologiczną Ziemi – od Wielkiego Wybuchu do czasów współczesnych.
Imperium bólu. Baronowie przemysłu farmaceutycznego
|
„Imperium bólu.
|
Reporter Patrick Radden Keefe przedstawia historię rodziny, która z rzekomej troski o pacjentów uczyniła listek figowy dla swojej zachłanności. „Imperium bólu” to porażająca opowieść o ambicji i filantropii, o zbrodniach i bezkarności. O korumpowaniu publicznych instytucji, o chciwości i władzy. To także historia stulecia amerykańskiego kapitalizmu i świata, w którym pieniądz i sława wygrywają z etyką i człowieczeństwem.
Bracia Arthur, Raymond i Mortimer Sacklerowie w ciągu kilku dekad zbudowali imperium. Obejmowali mecenatem artystów, a setki milionów dolarów przeznaczali na filantropię. Najstarszy stał za sukcesem Valium i komercjalizacją rynku farmaceutycznego. Braciom podarował firmę Purdue Frederick – zbili na niej fortunę, lecz na zawsze pogrzebali dobre imię Sacklerów.
Majątek rodziny szacowano na miliardy dolarów, ale niepohamowana żądza bogactwa pchnęła ich dalej: do intratnego sektora leków opioidowych. Arthur i Mortimer chcieli, by ich produkt był czymś więcej niż tylko specjalistycznym środkiem stosowanym w opiece paliatywnej. Miał przynieść ulgę rzeszom zwykłych Amerykanów cierpiących na pospolite bóle. Swój lek – OxyContin – reklamowali jako bezpieczną alternatywę dla morfiny. W rzeczywistości jego główny składnik – oksykodon – był od niej dwa razy silniejszy, o czym doskonale wiedzieli. Agresywna strategia marketingowa w ciągu kilkunastu lat doprowadziła do tragedii – setki tysięcy Amerykanów uzależniło się od opioidów, a śmierć z powodu przedawkowania była jedną z głównych przyczyn zgonów w USA.
Neurochirurgia. Tom 1-2
|
„Neurochirurgia. Tom 1-2”
|
Klasyczny podręcznik neurochirurgiczny. Dwutomowe polskie wydanie „Neurochirurgii” oparte jest na 9. edycji oryginału. Przyjazna i łatwa w nawigacji książka łączy w kompleksowy sposób szeroki zakres wytycznych dotyczących praktyki klinicznej. Obejmuje całe spektrum neurochirurgii, w tym anatomię, fizjologię, diagnostykę różnicową oraz aktualne zasady postępowania zachowawczego i chirurgicznego. Zawiera również treści dotyczące dziedzicznych, rozwojowych i nabytych zaburzeń neurologicznych mających wpływ na pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych.
Niezwykły świat grzybów
|
„Niezwykły świat grzybów”
|
Zespół wybitnych mykologów, artystów, dietetyków, ekologów, lekarzy i eksploratorów – profesjonalistów i amatorów – wspólnie z mistrzem filmowej techniki poklatkowej Louie Schwartzbergiem – stworzyli nadzwyczajne w swej afirmacji form życia dzieło filmowe „Niezwykły świat grzybów” poświęcone grzybom oraz ich tajemniczym, splatanym, podziemnym sieciom włókien zwanym grzybniami. A zachwycająca materiałem ilustracyjnym książka pod redakcją wybitnego mykologa Paula Stametsa poszerza w wieloraki sposób ów materiał filmowy poprzez rozszerzone transkrypcje oraz nowe artykuły i wywiady.
Zaprezentowano w niej świat niewiarygodnie złożonych i skutecznych sieci biologicznej łączności leżących dosłownie pod naszymi stopami, zdolnych do rekonstrukcji ziemskich ekosystemów, poprawy ludzkiego zdrowia i przywrócenia naszej symbiotycznej więzi z przyrodą.
Odkryj dzieła inżynierów. Ilustrowany przewodnik terenowy po infrastrukturze technicznej
|
„Odkryj dzieła inżynierów.
|
Bywa, że na wycieczkę w teren zabieramy ze sobą atlasy roślin, owadów czy ptaków, pozwalają nam bowiem poznać zachwycające cuda przyrody. Aby uzyskać kompletny obraz otaczającego nas świata, powinniśmy bliżej przyjrzeć się również konstrukcjom wykonanym ręką człowieka ― na które, co często się zdarza, nie zwracamy uwagi. Tymczasem dzieła inżynierów, stanowiące świadectwo ludzkiej pomysłowości i wytrwałości, fascynują szczegółami swojej budowy i funkcjonalności.
Zawarte w tym przewodniku barwne ilustracje i przejrzyście podane informacje sprawią, że na elementy konstrukcji technicznych można spojrzeć inaczej.
Planeta Hala. Opowieści z Hali Gąsienicowej
|
„Planeta Hala.
|
Gdyby porównać Tatry do Układu Słonecznego, okazałoby się, że jedną z jego najważniejszych planet jest Hala Gąsienicowa. Zupełnie oddzielna, z niezwykłą atmosferą, stanowi szczególną część tatrzańskiego mikrokosmosu. Jeżeli chce się poznać historię chodzenia po Tatrach, warto zacząć właśnie tutaj: usiąść nad Czarnym Stawem, spojrzeć na szczyty wokół, sprawdzić, jakie szlaki tamtędy biegną. Hala łączy różne części Tatr nie tylko geograficznie, ale i symbolicznie, za sprawą dawnych anegdot, opisów z przewodników i opowieści. To także miejsce, w którym chyba każdemu nasuwa się pytanie: dla kogo dziś są góry?
Beata Słama wraca do czasów, kiedy w Tatry wybierała się jedynie garstka ciekawskich, a wszystko, co widzieli, było nowe. Do czasów zachwytów nad pięknem krajobrazu, góralskim folklorem, błękitem goryczki i fioletem krokusów. Nie mogło w tej opowieści zabraknąć Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Mieczysława Karłowicza, Mariusza Zaruskiego czy Walerego Eljasza. Nie obyłoby się też bez opisów niezwykłych wycieczek Tytusa Chałubińskiego czy trudów wyprawy Bolesława Prusa.
„Miałam to szczęście, że Hala Gąsienicowa była moim domem, i w głębi duszy czułam, że temu miejscu należy się ode mnie opowieść. Tatry to nie tylko ładne widoki, skały i rośliny; to miejsce, w którym ślad zostawiło wielu ludzi: ci, którzy je odkrywali i nadawali mu nazwy, dbali o nie lub przemierzali je w zachwycie. O nich też chciałam opowiedzieć. Mam nadzieję, że ukazanie się mojej książki będzie również okazją do porozmawiania o tym, co się dzieje w Tatrach dziś: tłumy, komercja, brak przemyślanej polityki ochrony przyrody. I o turystyce tatrzańskiej, która szczególnie w ostatnich latach bardzo się zmieniła: o konsumpcyjnym podejściu do gór, traktowaniu ich jak boiska, knajpy i miejsca do zarabiania pieniędzy, a nie miejsca cennego i unikatowego” – pisze autorka.
Starożytny Egipt
|
„Starożytny Egipt”
|
Książka dla dzieci i młodzieży. Cleo zabiera czytelników w podróż do krainy faraonów, do cywilizacji, która powstała ponad pięć tysięcy lat temu na brzegach Nilu. W programie wyprawy: odkrywanie monumentalnych budowli, przeprawa się przez rozległe pustynie, poznanie wielkich władców, poetów, mędrców i naukowców. Cleo wprowadzi w fascynujący świat piramid oraz wszystkiego, co związane z Egiptem, będą mumie, krokodyle, egipskie bóstwa i legendy… To książka, która w nietuzinkowy, ciekawy i dogłębny sposób przedstawia fakty historyczne, zwracając uwagę na teraźniejszość i, przede wszystkim na przyszłość.
W cieniu AI. Jak sztuczna inteligencja ingeruje w nasze życia
|
„W cieniu AI. Jak sztuczna inteligencja
|
Co zostaje z naszej wolnej woli, gdy algorytmy przejmują kontrolę? „W cieniu AI” pokazuje, jak systemy oparte na algorytmach zmieniają nasze życie. Od technologii wskazującej dzieci jako potencjalnych przestępców, przez wszechobecną inwigilację na ulicach, aż po aplikacje umożliwiające diagnozowanie chorób na odległość. AI już teraz odgrywa znaczącą rolę w naszej rzeczywistości – jest wszechobecna w internecie, w chatbotach lub mediach społecznościowych. Ale wpływa też na relacje międzyludzkie, edukację, pracę, finanse, usługi publiczne, aż po prawa człowieka. Sztuczna inteligencja ingeruje w nasze życia, czy tego chcemy, czy nie.
Oddając głos zwykłym ludziom, daleko od wygodnego świata Doliny Krzemowej, Madhumita Murgia bada wpływ nowoczesnych technologii na jednostki i całe społeczeństwa.
Życie ptaków
|
„Życie ptaków”
|
Nowe zaktualizowane wydanie bestsellerowej książki Davida Attenborough!
Ptaki występują na wszystkich kontynentach. Żyją na lodowcach, pustyniach, w naszych przydomowych ogrodach. Liczne gatunki migrują w poszukiwaniu pożywienia, lepszych warunków rozrodczych i klimatycznych. Przywiązani do ziemi, możemy tylko patrzeć i słuchać, ciesząc się ich lekkością, wolnością i bogactwem upierzenia i śpiewu…
Pozycja „Życie ptaków”, zaktualizowana o najnowsze odkrycia w ornitologii, jest błyskotliwym wprowadzeniem do zachowań ptaków na całym świecie: co robią i dlaczego to robią. David Attenborough przygląda się w niej każdemu etapowi życia ptaków i problemom, które muszą rozwiązać: nauce latania; znajdowaniu pożywienia; komunikowaniu się; godom i opiece nad gniazdami, jajami i młodymi; migrowaniu; stawianiu czoła niebezpieczeństwom i przetrwaniu trudnych warunków.
Oprac. na podstawie materiałów promocyjnych