Shutterstock
Środowisko

Światowy Dzień Pandy

Ten dzień ma przypominać o konieczności ochrony tego zwierzęcia, które jeszcze pół wieku temu gatunek było zagrożone wyginięciem. Dziś, dzięki działalności m.in. organizacji WWF, populacja pandy jest jedną z odradzających się najlepiej.

Należy do rodziny niedźwiedziowatych i wbrew wyobrażeniom nie jest zwierzęciem małym. Ma ok.150 cm długości, 60-80 cm wysokości w kłębie i waży od 76 do160 kg. Takie ciało zakończone jest krótkim, ok.13-cm. ogonkiem.

Jej zęby są dostosowane do jedzenia mięsa, ale nie przypominają tych, które mają drapieżcy.

Żywi się głównie młodymi pędami i kłączami bambusa (jej przednie łapy są wyposażone w wyrostek – szósty palec pomocny przy obejmowaniu pędów).

Czasami zjada inne rośliny (np. trawy, grzyby), a także małe ssaki i ryby. Potrzebuje 10-20 kg pokarmu dziennie, bo jej układ pokarmowy przyswaja jedynie 17 proc. substancji odżywczych zawartych w danym pożywieniu. Na żerowaniu spędza do 16 godz. na dobę

Poza porą godów prowadzi samotniczy, skryty tryb życia. Większą aktywność wykazuje nocą, śpi w dzień w zacisznych zagłębieniach skalnych lub dziuplach.

Gody odbywają się w kwietniu i maju. Po 5 miesiącach samica rodzi 1-2 młode w jaskini lub dziupli wyścielonej wcześniej gałęziami i liśćmi. Rzadko kiedy udaje jej się wychować obydwa maluchy, bo wymagają one specjalnej opieki. Kiedy przychodzą na świat, ważą 90-130 gramów, są ślepe i prawie nagie (to jedne z najmniejszych ssaków łożyskowych). Przez pierwsze 3 tygodnie matka nosi go niemal bez przerwy. 5-miesięczny maluch zaczyna żywić się bambusem, ale samodzielność osiąga dopiero po półtorej roku. Dojrzałość płciową uzyskuje po ok. 6 latach. Samice rodzą co 2-3 lata, większość samców nie ma popędu płciowego.

Jest narażona na wyginięcie i objęta ścisłą ochroną, dzięki czemu jej populacja powoli rośnie. Na wolności żyje wyłącznie w chińskiej prowincji Syczuan, a w ogrodach zoologicznych świata należy do rzadkości.

Jej podobizna jest symbolem Światowego Funduszu Ochrony Dzikich Zwierząt (WWF).

____________________________________________

źródło: ekologia.pl