Shutterstock
Środowisko

Z kalendarza: Dzień Delfina

Człowiek ma ponad 7, a one 5,3, czyli wyższy niż ssaki naczelne. Mowa o tzw. współczynniku umózgowienia, który określa potencjał intelektualny danego gatunku. Co jeszcze wiemy o tych zwierzętach?

1. Żyją na całym świecie...
Istnieje 36 gatunków delfinów morskich – żyjących w oceanach, obszarach przybrzeżnych, ujściach rzek i wodach słodkich – w temperaturach od poniżej 0°C do ponad 30°C.
2. ... także w rzece
Amazonka jest domem dla czterech gatunków delfinów, które nie występują nigdzie indziej.
3. Są szybkie
Delfiny butlonose są zwykle dość powolnymi pływakami, podróżującymi z prędkością ok. 2 mil na godzinę. Jednak na krótkich dystansach mogą osiągać prędkość ponad 30 mil na godzinę.
4. Jedzą ostrożnie
Najpierw połykają rybią głowę, żeby ofiara nie mogła ich skaleczyć.
5. Są sprytne
Podczas polowania wytwarzają bąbelki, aby złowić w nie ofiary. Używają też ogona do ogłuszania ryb, co ułatwia ich złapanie.
6. Są gadatliwe
Wydają różnorodne dźwięki, w tym gwizdy, kliknięcia, piski, jęki i szczeknięcia.
7. Używają narzędzi
Są jednym z nielicznych gatunków – obok małp człekokształtnych i ludzi – które potrafią rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Potrafią także używać narzędzi. W Zatoce Rekina w Australii Zachodniej podczas żerowania zakładają gąbki morskie na dzioby, aby chronić je przed ostrymi skałami.
8. Mogą wyłączyć połowę mózgu
Kiedy śpią, ich mózg działa połowicznie, mają także otwarte jedno oko. Pilnują w ten sposób, czy ich stado trzymaja się razem i wypatrują drapieżników, takich jak rekiny.
9. Są zagrożone z powodu połowów...
Giną z powodu zaplątania w sieci i obrażeń spowodowanych innymi sprzętami używanymi w rybołóstwie. Jednym z rozwiązań tegfo problemu jest używanie przez rybaków alarmów akustycznych, które ostrzegają je przed niebezpieczeństwem.
10. ... i hałasu
Hałas spowodowany działalnością człowieka na morzach – np. przemysłem naftowym i gazowym – może powodować u nich stres i obrażenia, bo poważnie zakłóca ich zdolność do komunikowania się, rozmnażania się, nawigacji i znajdowania pożywienia.

I jeszcze informacja publikowana przez nas w 2018 r.:
Przeciętny butlonos, ważący mniej więcej 200 kg, potrzebuje w ciągu doby ok. 33 tys. kcal. To 60 tabliczek czekolady. Butlonos oczywiście czekoladą gardzi, ale jeść coś musi, by zaspokoić głód. – W jego przypadku oznacza to konieczność skonsumowania w ciągu doby 20–25 kg ryb – ustalił Andreas Fahlman, zoolog z amerykańskiego Woods Hole Oceanographic Institution.


____________________________________________

źródło: WWF