Shutterstock
Środowisko

Kataklizmy klimatyczne: raport o stanie ludzkiego zdrowia

„Atlas of Disaster” łączy kropki i wytycza linię pomiędzy natychmiastowymi i odłożonymi w czasie zagrożeniami.

Gdy wyobrażamy sobie konsekwencje katastrofy naturalnej, zwykle nie przychodzą nam na myśl infekcje skóry i zaburzenia natury gastrycznej. Ale takie właśnie dolegliwości mogą stać się częstsze jako jedna z wielu nieoczekiwanych konsekwencji huraganów, pożarów roślinności naturalnej i innych nieszczęść, które nasilą się w wyniku zmian klimatu. Raport pod tytułem „Atlas of Disaster” łączy kropki i wytycza linię pomiędzy natychmiastowymi i odłożonymi w czasie zagrożeniami klimatycznymi. Większość z nas już teraz odczuwa skutki zmian w przyrodzie – 90% amerykańskich hrabstw doświadczyło w latach 2011–2021 katastrof klimatycznych, niektóre z nich wielokrotnie. A niektóre regiony świata doznały znacznie większych szkód niż USA.

„Zmiana klimatu już tu jest. Wiele społeczności odczuwa jej negatywne skutki” – mówi współautorka badań Amy Chester, dyrektor zarządzająca organizacji pozarządowej Rebuild by Design założonej w 2012 roku po przejściu huraganu Sandy. Ma nadzieję, że badanie to zmieni kierunek narodowej debaty – zamiast zastanawiania się nad przyszłymi działaniami, jeśli klimatyczne kataklizmy nadejdą, należy działać już teraz, ponieważ ekstrema już się pojawiły.

|||Grafika Federica Fragapane|||

Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Świat Nauki 07.2024 (300395) z dnia 01.07.2024; Faktograf; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Kaskada zmian klimatu"