Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Makaki lubią się bardziej, kiedy jest im ciężko

Uznaje się je za konfliktowe i agresywne. Jak na ich wzajemne relacje wpłynął huragan, opisali naukowcy w „Science”.

W 2017 r. huragan Maria z wielką siłą uderzył Karaiby. W ciągu jednej nocy krajobraz położonej u południowo-wschodnich wybrzeży Puerto Rico wysepki Cayo Santiago, zmienił się z bujnej dżungli w pustkowie niemal pozbawione drzew. Zamieszkujące Cayo Santiago makaki królewskie stanęły w obliczu zagrożenia: brak drzew oznaczał, że nie mają gdzie kryć się przed tropikalnymi upałami. Był to problem tym większy, że te naczelne postrzegane są jako jedne z najbardziej konfliktowych i agresywnych. Można się więc było spodziewać, że nieliczne dające trochę cienia palmy, staną się obiektami jeszcze bardziej zaciętej rywalizacji. Okazało się jednak, że makaki z Cayo Santiago nie tylko nie wszczęły wojny, ale nawet zaczęły jakby bardziej się lubić.

Korzystając z danych zbieranych przez 10 lat – zarówno przed, jak i po huraganie – danych, naukowcy badali przede wszystkim zasięg oraz siłę więzi społecznych. I doszli do wniosku, że makaki znacząco poszerzyły swoje sieci społeczne, stały się mniej agresywne, częściej przebywały w większych grupach i co najważniejsze, chętniej niż przed huraganem dzieliły się cieniem z innymi.

Autorzy tłumaczą w „Science”, że huragan zmienił reguły gry wśród małpiej społeczności. Przed nim tolerowanie lub nie innych osobników nie miało większego wpływu na ryzyko śmierci. Z kolei po 2017 r. te makaki, które dzieliły się cieniem, miały o 42 proc. większe szanse na przeżycie. Słowem, agresja względem innych stała się bardziej „kosztowna”, ze względu na małą dostępność miejsc, gdzie małpy mogły się schłodzić. Dostosowały więc swoją strategię do nowych warunków.

Badanie dotyczy tylko jednej grupy małp z jednej wyspy, więc trudno wyciągać na tej podstawie daleko idące wnioski. Niemniej pokazuje ono, że bardziej prospołeczne postawy mogą zmniejszać negatywne skutki zmian środowiskowych. Dowodzi też, że zmieniając swoje zachowania, zwierzęta mogą się przystosować do zmian wywołanych wstrząsami środowiskowymi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną