Firma farmaceutyczna wrotków. Główny produkt: antybiotyk
Wrotki bdelloidowe (dawniej nazywane pijawczakami) to grupa mikroskopijnych robaków. W odróżnieniu od typowych wrotków prowadzących planktoniczny tryb życia związane są z dnem zbiorników wodnych, roślinami, a wiele żyje poza środowiskiem wodnym – w glebie. Są całkiem nieźle poznane, ale nie udało się do tej pory odnaleźć wśród nich samców. Przyjmuje się, że są obligatoryjnie partenogenetyczne i to od kilkudziesięciu milionów lat.
Mimo braku rozmnażania płciowego ewolucja wrotków bdelloidowych nie stanęła w miejscu. Przybrała jednak nietypową formę. Aż 10 proc. ich genomów zajmują geny o pochodzeniu niezwierzęcym. Tak duży poziom horyzontalnego transferu jest niespotykany u innych zwierząt. Przypuszcza się, że może do niego dochodzić, gdy ciała pijawczaków wysychają do stopnia takiego, że DNA rozpada się na fragmenty. Udaje się je ponownie połączyć, ale przypadkiem włączając fragmenty DNA ich pożywienia – bakterii czy mikroskopijnych grzybów lub glonów. Jeden z genów bakteryjnych, wchłonięty prawdopodobnie 60 mln lat temu, służy do regulacji genomu, co poprawia jego stabilność.
Zespół brytyjskich i amerykańskich naukowców opisał właśnie badania, z których wynika, że niektórzy przedstawiciele tej grupy mają geny kodujące przeciwgrzybicze antybiotyki. Pochodzą od bakterii, choć u wrotków funkcjonują już tak długo, że ich produkty nie są znane z baz danych. Najwyraźniej ich ewolucja zaszła już w genomach wrotków. Największe podobieństwo (64 proc.) wykazuje bakteryjny grzybobójczy antybiotyk tyrocydyna A.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Bdelloid rotifers deploy horizontally acquired biosynthetic genes against a fungal pathogen
Naukowcy przypuszczają, że ze względu na lata ewolucji w organizmach zwierzęcych, antybiotyki wytwarzane przez wrotki mogą wywoływać mniej skutków niepożądanych niż antybiotyki syntetyczne czy pozyskiwane z bakterii lub grzybów. Otwiera to nowe pole do poszukiwań nowych leków o działaniu przeciwdrobnoustrojowym.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.