Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Środowisko

Cały mózg muszki owocowej: największe osiągnięcie w historii

Wysoka cena za duże mózgi. Ludzie płacą na starość
Człowiek

Wysoka cena za duże mózgi. Ludzie płacą na starość

Naukowcy porównali mózgi ludzi i szympansów w procesie starzenia się. Ludzie mają bardziej rozwiniętą korę mózgową – to wiadomo. Teraz dowiadujemy się, jakim kosztem.

Do tej pory naukowcy dysponowali dokładnym opisem półkuli mózgowej o wielkości ok. 20 tys. neuronów i 14 mln synaps. Teraz powstała nowa, kompletna mapa tego narządu.

Wszystkie komórki nerwowe i połączenia między nimi w mózgu maleńkiej wywilżny karłowatej, do niedawna zwanej muszką owocową (po łacinie niezmiennie Drosophila melanogaster) udało się opisać naukowcom z FlyWire Consortium. To prawie 140 tys. neuronów i ponad 50 mln połączeń. U muchówki stwierdzono także 8400 typów komórek – siedem razy więcej niż do tej pory oraz cztery razy więcej synaps (szczelin między neuronami, gdzie impuls elektryczny zmienia się w chemiczny).

Dla porównania mózg ludzki ok. 100 mld komórek. Dzieli się je na ponad 100 różnych typów, różniących się kształtem, chemią i funkcją. Wszystkie łączą się ze sobą. Mają krótkie wypustki, którymi sygnał elektryczny dociera do jądra. Każda z nich ma również jedną długą wypustkę, która przewodzi tenże puls z ciała komórki do następnej. Pomiędzy nimi zazwyczaj znajduje się chemiczna synapsa – u ludzi jest ich ok. 300 bilionów. Bardzo dużo.

To, jak myślimy, jakie mamy zdolności i umiejętności oraz jaki charakter zależy właśnie od liczby synaps w naszym mózgu, od ich siły i umiejscowienia. Nasza pamięć całkowicie polega na tych drobnych strukturach. Od ich aktywności zależy to, co i jak myślimy oraz czujemy. Po urazie mózgu ludzie niejednokrotnie zmieniają osobowość, tracą pamięć, widzą połowiczne (prawą lub lewą część obrazów), słyszą nieistniejące dźwięki, stają się wielbicielami muzyki, choć wcześniej jej nie słuchali.

Wielu naukowców sądzi więc, że określenie mapy mózgowych struktur wytłumaczy, dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy. Dlatego prace nad nią już trwają.

W skrócie

Konektom stworzony przez skupionych w konsorcjum badaczy ze 127 instytucji badawczych jest pierwszym, który należy do stosunkowo dużego zwierzęcia – wcześniej go znano tylko u maleńkiego nicienia Caenorhabditis elegans.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną