Krzysztof Stereńczak. Krzysztof Stereńczak. Anna Amarowicz / pulsar
Środowisko

Podkast 108. Krzysztof Stereńczak: Leśnik z laserem

Jak przekonać do zmian myśliwych, drwali, leśników. Mówi Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody
Środowisko

Jak przekonać do zmian myśliwych, drwali, leśników. Mówi Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody

Jak przekonać myśliwych, drwali i rolników, że dobrostan lasów, rzek i bagien leży także w ich interesie – objaśnia Mikołaj Dorożała, główny konserwator przyrody, wiceminister klimatu i środowiska.

W jaki sposób modeluje się współczesne lasy? Jak symuluje się scenariusze ich dalszej ewolucji? Czym nowoczesny leśnik różni się od tego uwięzionego w stereotypach? Opowiada prof. dr hab. inż. Krzysztof Stereńczak – wicedyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa i lider niezależnego zespołu badawczego w IDEAS NCBR, zajmującego się leśnictwem precyzyjnym.

Uniwersytet Stanforda i wydawnictwo Elsevier regularnie przygotowują listę naukowców, których publikacje cieszą się największą popularnością, czyli są najchętniej cytowane. Krzysztofa Stereńczka można znaleźć w górnych dwóch procentach, co osoby postronne może nieco dziwić, bo zajmuje się on liczeniem drzew w lesie.

Jest to jednak liczenie dalece nietrywialne, bo oparte na danych teledetekcyjnych, których ilość i jakość rośnie, zwłaszcza odkąd powszechnie stosowanym narzędziem do skanowania lasów stał się lidar (połączenie lasera z teleskopem). Z chwilą jego wejścia do powszechnego użytku geomatyka, czyli nauka zajmująca się przestrzenią, jej mapowaniem, analizowaniem i wizualizowaniem, doznała przyspieszenia.

Leśnicy byli jedną z pierwszych grup zawodowych – a także naukowych – która na nim skorzystała. Żmudne, a nierzadko niebezpieczne pomiary w lesie można było w dużej mierze zastąpić metodami zdalnymi. Płynące z nich strumienie informacji należy jednak później w sprytny sposób przetworzyć.

Stosując m.in. metody sztucznej inteligencji, Stereńczak tworzy cyfrowe bliźniaki lasów. Nie tylko po to, by ułatwić zarządzanie tymi ogromnymi zasobami (drewno było, jest i będzie potrzebne), lecz także po to, by modelować owe systemy i badać możliwe scenariusze ich ewolucji. – Zaczynamy to właśnie robić, tworzyć dynamiczne modele wzrostu – mówi. On sam bada jeszcze głównie większe powierzchnie lasów, ale zaczyna się już skanować i analizować ekosystemy pojedynczych drzew.

Rozmówca pulsara opowiada o lesie, swojej pasji, pracy naukowej i o trudnym wyzwaniu, przed którym stają przedstawiciele jego, szeroko rozumianego, fachu. Leśnicy muszą bowiem odpowiadać na złożone potrzeby społeczne, a te zmieniają się bardzo szybko – dużo szybciej niż sam las. Ostateczna weryfikacja podejmowanych decyzji następuje zaś późno, kiedy ani ich autorów, ani ich krytyków nie ma już wśród żywych.

Krzysztof Stereńczak.Anna Amarowicz/pulsarKrzysztof Stereńczak.

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ