Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Środowisko

Porowaty syntetyk połknie dwutlenek węgla z atmosfery

I w ten sposób uratuje ziemski klimat. Tak to widzą jego twórcy, którzy swój patent przedstawiają w dzisiejszym numerze „Nature”.

Tym materiałem jest tworzywo zwane w skrócie COF (od ang. covalent organic framework) i składające się głównie z pustych przestrzeni. W nich właśnie może się pomieścić CO2 wchłonięty z powietrza. Badacze twierdzą, że w 200 gr takiego syntetyku może się go wtłoczyć aż 20 kg.

Głównym autorem publikacji jest Omar Yaghi, chemik z University of California w Berkeley, jeden z pionierów badań nad bardzo podobnymi materiałami zwanymi szkieletami metaliczno-organicznymi, w skrócie MOF (ang. metal organic framework). Są one lekkie, a zarazem – dzięki metalicznemu szkieletowi – bardzo wytrzymałe. Przede wszystkim jednak mają olbrzymią pojemność. W 1 gramie materiału tego tworzywa jest tyle porów, że ich łączna powierzchnia równa jest czterdziestu kortom tenisowym.

Yaghi zaczął je projektować ponad dwie dekady temu, a jedno z ich głównych potencjalnych zastosowań to magazynowania gazów, których cząsteczki mają do czego przywierać. Później zaprojektował też MOF, który absorbował wodę z powietrza, a po ogrzaniu oddające ją jako ciecz nadającą się do picia. Stworzenie syntetyku absorbującego dwutlenek węgla było kolejnym krokiem.

Rzecz okazała się trudna do wykonania, bo pierwszy, który powstał, po wielu cyklach wchłaniania i oddawania CO2 ulegał degradacji. Przez kilka lat Yaghi szukał rozwiązania problemu. I znalazł go: MOF przekształcił w COF, zastępując szkielet metaliczny wiązaniami kowalencyjnymi węgla z węglem i węgla a azotem, należącymi do najsilniejszych w naturze. To one utrzymują w całości nowy porowaty syntetyk, do którego dołączono jeszcze aminy – organiczne związki chemiczne wiążące dwutlenek węgla. „W jednym z eksperymentów przepuszczaliśmy powietrze wpadające do laboratorium przez otwarte okno przez nasz materiał. Wychwycił wszystkie znajdujące się w nim cząsteczki CO2” – mówi Yaghi. Chce kontynuować prace nad materiałem mogącym znacznie przyspieszyć tempo oczyszczania atmosfery z nadwyżek dwutlenku węgla wprowadzonego do niej przez ludzi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną