Małgorzata Korczak-Abshire. Małgorzata Korczak-Abshire. Anna Amarowicz / pulsar
Środowisko

Podkast 109. Małgorzata Korczak-Abshire: Pingwin to nie postać z bajki

W jakiej kondycji są antarktyczne nieloty? Dlaczego trzeba dbać o dobrostan kryla? Czy rok 2048 przyniesie niekorzystne zmiany na mroźnym kontynencie? Odpowiada dr inż. Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Ma powierzchnię 13,66 mln km kw. – to aż 9,2 proc. powierzchni lądowej Ziemi. Dostępny jest jednak zaledwie jej ułamek – ok. 0,33 proc. Resztę stale skuwa lód.

Człowiek nigdy się na Antarktyce nie osiedlił – nie są to warunki przyjazne dla naszego gatunku. Żyją tam jednak inne, np. pingwiny. Im prawie 20 lat swojej pracy naukowej poświęciła Małgorzata Korczak-Abshire.

Moje subiektywne odczucie jest takie – mówi pulsarowiże wyrażamy się o nich często dość infantylnie, nawet lekceważąco. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że od nich w dużej mierze zależy rynek połowu ryb antarktycznych wart rocznie ok. 200 mln dol. i kryla antarktycznego (160 mln dol.), to już zaczynamy do nich nabierać szacunku.

Rozmawiamy o tym, w jaki sposób bada się ich populacje. O tym, jak się starzeją. Czy łatwo im się dostosować do zmieniających się – niestety, głównie z powodu działalności człowieka – warunków klimatycznych. I o całej Antarktyce, na której zasoby niejeden kraj świata ma chrapkę.

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ

Informacje na temat nauki i globalnych interesów w Antarktyce znajdziecie w artykule dr. Korczak-Abshire w magazynie PAN „Academia”.