Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Za wymieranie pod koniec triasu odpowiadają minusy

Mniej więcej 201,6 mln lat temu zniknęło trzy czwarte ziemskich organizmów organizmów. Winne temu były wulkany. Jak zadziałały? Odpowiadają badacze z Columbia Climate School.

201,6 mln lat temu, na granicy triasu i jury, zdarzyło się jedno z pięciu największych wymierań w historii naszej planety: nagle zniknęło trzy czwarte ówczesnych organizmów. Na przykład pseudozuchy, których współczesną pozostałością są czworonożne krokodyle. Katastrofa utorowała natomiast drogę dinozaurom: wkrótce stały się największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek nosiła Ziemia.

Niektórzy odpowiedzialnością za to wymieranie obciążają meteoryt. Większa grupa naukowców popiera jednak inną hipotezę: wulkaniczną. Na jej rzecz przemawiają bazaltowe skały, jakie po sobie zostawiły wybuchy, gdy rozdzielał się superkontynent Pangei (na początku na dwa: Gondwanę i Laurazję). Tworzą one Central Atlantic Magmatic Province (Centralną Atlantycką Prowincję Magmową, CAMP), która rozciąga się od Brazylii przez Afrykę po północno-zachodnią Francję i północno-wschodnią Amerykę Północną. Badacze opisują, że ówczesne wulkany, emitując ogromne ilości dwutlenku węgla, spowodowały globalne ocieplenie. Temperatury wzrosły i zwierzęta się ugotowały.

Ku wulkanom skłaniają się też badacze w najnowszym numerze PNAS. Tyle że zwracają uwagę nie na ciepło, a na zimno. Pierwsze impulsy wulkaniczne CAMP trwały nieco mniej niż wiek. W ich czasie w atmosferze pojawiły się cząstki siarczanów, które odbijały światło słoneczne i znacznie ochłodziły klimat. W efekcie wielu mieszkańców Ziemi zamarzło. Globalne ocieplenie zaś jedynie dokończyło dzieła zniszczenia. „Dwutlenek węgla potrzebuje dużo czasu, aby się nagromadzić i ogrzać – mówi główny autor pracy Dennis Kent. – Efekt siarczanów jest niemal natychmiastowy”.

„Skala efektów środowiskowych jest związana z tym, jak skoncentrowane są wydarzenia – dodaje współautor badania Paul Olsen z Lamont-Doherty. – Małe rozłożone na dziesiątki tysięcy lat mają konsekwencje znacznie mniejsze niż takie same, ale odbywające się w okresie krótszym niż sto lat”.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.