Ciało prosionka pokryte jest grubym chitynowym pancerzem skutecznie zatrzymującym wodę w organizmie. Ciało prosionka pokryte jest grubym chitynowym pancerzem skutecznie zatrzymującym wodę w organizmie. Shutterstock
Środowisko

Krocionogi, wije i prosionki polecają się ludzkiej uwadze

Kosarze to łagodne, zupełne dla nas niegroźne pajęczaki. Od pająków różnią się głowotułowiem scalonym z odwłokiem i parą oczu osadzonych na wzgórku. Na zdjęciu jeden z egzotycznych gatunków; nasze rodzime kosarze mają ornamenty ciała w odcieniach szarości.SPL/Indigo Kosarze to łagodne, zupełne dla nas niegroźne pajęczaki. Od pająków różnią się głowotułowiem scalonym z odwłokiem i parą oczu osadzonych na wzgórku. Na zdjęciu jeden z egzotycznych gatunków; nasze rodzime kosarze mają ornamenty ciała w odcieniach szarości.
Często wchodzą nam w drogę, wywołując w niektórych obrzydzenie. Są jednak nieszkodliwe, za to ciekawe.

W Polsce występuje 35 tys. gatunków owadów i ok. 8 tys. gatunków pająków. W domu, ogrodzie czy lesie możemy nierzadko spotkać jednak inne drobne stworzenia lądowe, które nie są ani owadami, ani pająkami. Chociaż nie robią nam żadnej krzywdy, wyzwalają w nas atawistyczne wrogie reakcje. Warto poznać te stawonogi, by zamiast twierdzić, że po murze chodziło mi jakieś robactwo, móc powiedzieć: „Odwiedziły mnie dziś krocionogi, a te prosionki schowały się znowu pod deski”.

Lądowe skorupiaki

To te sprawnie biegające szare stworzenia, których niekiedy pełno jest w okolicach kompostowników, pod korą martwych pniaków czy pod cegłami.

Wiedza i Życie 12/2024 (1080) z dnia 01.12.2024; Biologia; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Stawonogi do polubienia"
Reklama