Zabawa i iskanie są u szympansów zaraźliwe
Naukowcy z Durham University obserwowali 41 szympansów (w wieku od 3 lat wzwyż) żyjących w na terenie kilkudziesięciohektarowego azylu Chimfunshi Wildlife Orphanage w Zambii. Interesowało ich, jak małpy reagują, gdy widzą inne osobniki bawiące się lub wzajemnie iskające (ang. grooming). Okazało się, że zachowania te są „zaraźliwe”.
Co ciekawe, wzorce „zarażania się” różniły się w zależności od wieku i relacji społecznych między małpami. Młodsze były znacznie bardziej skłonne do podjęcia zabawy po jej zaobserwowaniu u inych. Z kolei w przypadku iskania kluczowa okazała się bliskość relacji – zwłaszcza dorosłe szympansy (12+) chętnie naśladowały to zachowanie, gdy widziały je u swoich bliskich znajomych. Różnice dostrzec można było także w długości reakcji zwierząt: znacznie szybciej „podchwytywały” zabawę – średnio po 18 s, podczas gdy iskanie rozpoczynały przeciętnie po 77 s od zaobserwowania.
Badacze sugerują, że odmienności te mogą wynikać z różnych funkcji społecznych obu zachowań. Zabawa jest szczególnie ważna dla młodych osobników w procesie rozwoju społecznego, podczas gdy wzajemne iskanie służy dorosłym do budowania i utrzymywania bliskich relacji.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: ChimpanSEE, ChimpanDO: Grooming and play contagion in chimpanzees
Autorzy publikacji w PLOS ONE starają się także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dorosłe małpy częściej naśladowały zachowania swoich przyjaciół. Istnieje tu kilka możliwych wyjaśnień. Po pierwsze, zwierzęta po prostu bardziej skupiają uwagę na bliskich sobie osobnikach lub emocje między nimi mogą być bardziej „zaraźliwe”. Ciekawe jest również przypuszczenie, że szympansy odczuwają coś na kształt zazdrości, widząc swojego przyjaciela iskającego inną małpę.
Naukowcy podejrzewają, że owo „zarażanie się” może stanowić podstawę empatii u naczelnych. Dlatego dalsze badania nad tym zjawiskiem będą ważne dla lepszego zrozumienia mechanizmów wpływających na rozprzestrzenianie się zachowań społecznych wśród naszych najbliższych krewnych.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.