Świerszcz, mrówka i japońska roślina: opowieść o podwójnej specjalizacji
Ta roślina rośnie na jednej z wysp południowo-zachodniej Japonii. Od innych przedstawicieli swego królestwa różni się tym, że utraciła kolor zielony i związane z tym właściwości. Owszem, w naszej florze są tego też typu rośliny. To na przykład płożąca się kanianka czy gatunki z rodzaju zaraza. Tych należących do rodzaju Balanophora u nas jednak nie ma.
Wszystkie rośliny bezzieleniowe mają znacznie zmniejszone wielkość i różnorodność nasion. Balanophora mają jedne z najdrobniejszych, za to są ich tysiące. A że są także suche, tej pory uważano, że przenoszą się za sprawą wiatru. Byłoby to jednak utrudnione, ponieważ te rośliny rosną zazwyczaj w gęstym lesie. Kwiaty tej rośliny są koloru intensywnie czerwonego. Wcześniej udowodniono, że u wielu gatunków nasiona przenoszą zarówno ptaki, jak i króliki. Wygląda jednak na to, że rośliny o ciemniejszej barwie kwiatostanów i o drożdżowym zapachu używają innych roznosicieli.
Kenji Suetsugu i Hiromu Hishawaki z Kobe University w Kobe – badali rośliny z gatunku Balanophora subcupularis. W najnowszym numerze „Ecology” publikują dwa artykuły o tym gatunku.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe:
Beyond pollination: Ants and camel crickets as double mutualists in a non-photosynthetic plant
Donoszą w nim, że zarówno ziarna pyłku, jak i nasiona B. subcupularis przenoszą dwa bezkręgowce. – To dość rzadkie zjawisko, żeby ten sam gatunek roznosił nasiona i ziarna pyłku, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę bezkręgowce – mówi pulsarowi dr Suetsugu.
Badacze piszą, że zajmują się tym świerszcze z grupy śpieszkowatych (konkretnie gatunek Diestrammena robusta) oraz mrówki należące do rodzajów Lasius (hurtnica) oraz Phleidole. – Rośliny B. subcularis produkują przylistki wokół kwiatów – mówi dr Suetsugu. – A one kwitną późno, na przełomie jesieni i zimy – w czasie, który z powodu specyficznych dla Japonii warunków jest trudny. Takie owady jak motyle czy pszczoły wtedy nie latają. Nasza roślina musiała się przystosować do innych zwierząt. Przylistki stały się jadalne. Stały się nagrodą dla rozmaitych roznosicieli nasion.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.