Przykład złożonej form życia. Ten kolczasty mikroorganizm ma ok. 2,5 milimetra (lub 0,1 cala) średnicy. Przykład złożonej form życia. Ten kolczasty mikroorganizm ma ok. 2,5 milimetra (lub 0,1 cala) średnicy. Shuhai Xiao i Xunlai Yuan / |||
Środowisko

Gdyby nie lód, nie byłoby życia

Okres od ok. 1,8 mld do 800 mln lat temu został określony jako „nudny miliar”. Nowa badania wskazują, że ta nazwa nie jest trafiona.

Przez większą część proterozoiku, który trwał od 2,5 mld do 539 mln lat temu, istniało tylko życie jednokomórkowe. W jego czasie zdarzył się tzw. zwany nudny miliard (od ok. 1,8 mld do 800 mln lat temu), kiedy różnorodność życia była niewielka, a na Ziemi panowała stabilizacja.

Mieszkańcy naszej planety przeżywali jednak ważne momenty. Choćby z powodu organizmów jądrowych, czyli eukariontów, które charakteryzują się skomplikowanym jądrem i licznymi małymi narządami – tzw. organellami – w komórce. Ich powstanie było przełomem w ewolucji. Do eukariontów należy również człowiek.

W najnowszym numerze „Science” grupa badaczy, wśród których pierwszym autorem jest Qing Tang z Nanijg University w Chinach, opisuje, jak zmieniała się różnorodność eukariontów w proterozoiku i we wczesnym kambrze. Opiera się na dostępnych danych z zapisu kopalnego. Pozwoliło mu to przetestować rozmaite hipotezy o ewolucji proterozoicznego życia i Ziemi.

W tym okresie doszło do globalnego zlodowacenia, tzw. kriogenu (od 720 do 635 mln lat temu), który był cezurą w ewolucji eukariontów: po jego ustaniu ich różnorodność gwałtownie wzrosła. Zaczął się okresu ediakaru, kiedy to pojawiły się pierwsze zwierzęta wielokomórkowe.

I wówczas nastąpiło kolejne zlodowacenie, zwane Gaskiers. Wraz z jego początkiem zniknęły dominujące dotychczas jednokomórkowe akritarchy, czyli odbyło się pierwsze masowe wymieranie eukariontów w dziejach Ziemi.

Okresy lodowe podczas „nudnego miliarda” generalnie przyczyniły się jednak do gwałtownego rozwoju życia na Ziemi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną