Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Środowisko

Pył z Sahary pamięta testy jądrowe. Nie jest jednak groźny

Mieszkańcy części krajów europejskich obserwowali w marcu 2022 r. niecodzienne zjawisko – ich samochody i balkony pokryły się rudym nalotem. Ten przypadek stał się okazją do przeprowadzenia bezprecedensowego badania.

Sahara regularnie „eksportuje” pył do Europy, szczególnie w okresie wczesnej wiosny. Ten sprzed trzech lat był jednak wyjątkowy. Dzięki zaangażowaniu 69 ochotników z sześciu krajów europejskich naukowcom udało się zebrać 110 próbek. I to właśnie one posłużyły do szczegółowych analiz, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy wraz z pyłem mogą docierać na Stary Kontynent niebezpieczne substancje promieniotwórcze. Bo w regionie Reggane w południowej Algierii, skąd pochodziły marcowe drobiny, Francja przeprowadziła bowiem w latach 1960–1961 cztery atmosferyczne testy bomb jądrowych.

I rzeczywiście, naukowcy wykryli w próbkach śladowe ilości izotopów promieniotwórczych, ale wcale nie z francuskich testów. Badania stosunku izotopów plutonu (240Pu/239Pu) wykazały wartość ok. 0,187, czyli odpowiadającą tzw. globalnemu opadowi pochodzącemu głównie z prób prowadzonych przez USA i ZSRR. Tymczasem francuskie charakteryzowały się znacznie niższymi wartościami – poniżej 0,07.

Uspokajająca wiadomość jest zaś taka, że poziom wykrytej radioaktywności był bardzo niski. Zawartość cezu-137 w pyle wahała się między 2,7 a 26,4 bekereli na kg, co jest wartością znacznie niższą niż dopuszczalne limity dla żywności w Unii Europejskiej (1000 Bq/kg). Oszacowana dawka promieniowania, jaką mógłby otrzymać człowiek (nawet intensywnie wdychający pył), jest sto milionów razy niższa od limitów bezpieczeństwa UE.

Napływ pyłu z Sahary do Europy, choć spektakularny, jest zjawiskiem naturalnym, tyle że zdarza się coraz częściej. Ten rejon północnej Afryki dostarcza 50–70 proc. globalnej emisji pyłu pustynnego, z czego ok. 12 proc. trafia do Europy. Może on wpływać na jakość powietrza oraz zdrowie (szczególnie u osób z problemami układu oddechowego), ale nie należy obawiać się jego radioaktywności.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną