Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Kiedy ołów w atmosferze zaczął kształtować historię?

Znacznie wcześniej, niż się dotychczas wydawało – dowodzą najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Analiza osadów dennych z Morza Egejskiego oraz terenów nadbrzeżnych ujawniła ślady skażenia tym metalem już 5 200 lat temu. Odkrycie to nie tylko przesuwa granice naszej wiedzy o wpływie człowieka na ekosystemy, ale także pokazuje, że duże ilości ołowiu w atmosferze miały wpływ na przemiany społeczno-ekonomiczne.

Wzrost zawartości tego pierwiastka ciężkiego w osadach wiąże się z rozwojem metalurgii, zwłaszcza produkcji srebra, co prowadziło do intensyfikacji wydobycia i przetwarzania rud. Wraz z rosnącą eksploatacją zasobów naturalnych następowały zmiany w użytkowaniu ziemi. Analizy pyłków roślinnych obecnych w rdzeniach osadowych pozwoliły odtworzyć, jak w miarę rozwoju społeczeństw agrarnych zmieniały się krajobrazy – lasy ustępowały miejsca polom uprawnym, a zwiększona emisja ołowiu odzwierciedlała wzrastającą rolę gospodarki pieniężnej.

Przełomowy moment nastąpił około 2 150 lat temu, kiedy skażenie ołowiem gwałtownie wzrosło. Zbiega się to w czasie z podbojem Grecji przez Rzymian, którzy przejęli kontrolę nad jej bogactwami naturalnymi. Intensyfikacja wydobycia metali szlachetnych wymagała wycinki lasów na potrzeby hutnictwa, co przyczyniło się do dalszej degradacji ekosystemów. Wtedy też po raz pierwszy w historii pojawiły się ślady ludzkiej działalności przemysłowej w osadach morskich.

Badania pokazują, jak ścisła jest zależność między rozwojem cywilizacji a zmianami środowiskowymi. Ołów, będący symbolem postępu technologicznego, jednocześnie odcisnął piętno na przyrodzie, a jego ślady do dziś tkwią w osadach dennych mórz i oceanów. To nowy element w dyskusji o początki antropocenu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną