Podkast 123. Marek Więckowski: Geografia przeżywa renesans
Jednym kaprysem Donald Trump zmienia nazwy geograficzne – z Zatoki Meksykańskiej robi Amerykańską, a z Denali, najwyższego szczytu Ameryki Północnej, na powrót Górę McKinleya. Toponimię – naukę o nazwach, klasyczny element geografii – amerykański prezydent nagle stawia w centrum uwagi.
W Polsce natomiast ministrowie rozważają pomysł usunięcia geografii jako przedmiotu nauczania z programu szkół podstawowych – i to mimo znakomitych, corocznych osiągnięć olimpijczyków.
Od dawna nauka ta nie była przedmiotem tak ożywionej dyskusji, a gość pulsara wydaje się wymarzonym jej sprawozdawcą – w sierpniu ubiegłego roku wybrano go bowiem na wiceprzewodniczącego istniejącej od ponad wieku Międzynarodowej Unii Geograficznej, instytucji dużej i istotnej. Z roku na rok coraz istotniejszej.
Geografia przeżywa renesans. Korzystając z dorobku wielu innych dziedzin, podsuwa interpretacje złożonych zjawisk rozgrywających się w wielu skalach jednocześnie. Szkicuje scenariusze przyszłości. Pomaga w zrozumieniu kryzysów klimatycznych, migracyjnych i geopolitycznych.
To zresztą szersza prawidłowość. Więckowski przypomina, jak wielką rolę odgrywała geografia podczas powstawania państw narodowych oraz po kataklizmach wielkich wojen. Podsuwała wtedy opisy kształtujące nowe tożsamości starych przestrzeni.
Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.
WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ