Shutterstock
Środowisko

Muszki z bezsennością mają znakomitą pamięć. Tyle że krótko

Niepowodzenia płciowe zmniejszają szansę przeżycia
Środowisko

Niepowodzenia płciowe zmniejszają szansę przeżycia

Powtarzające się porażki kopulacyjne sprawiają, że samce muszek owocowych (Drosophila melanogaster) odczuwają stres i stają się mniej odporne na szkodliwe czynniki środowiskowe.

Cały mózg muszki owocowej: największe osiągnięcie w historii
Środowisko

Cały mózg muszki owocowej: największe osiągnięcie w historii

Do tej pory naukowcy dysponowali dokładnym opisem półkuli mózgowej o wielkości ok. 20 tys. neuronów i 14 mln synaps. Teraz powstała nowa, kompletna mapa tego narządu.

PKA to bardzo wszechstronny enzym. Ta wielozadaniowość sprawia jednak, że może działać jak miecz obosieczny. Tak właśnie stało się w przypadku tych niewielkich owadów, które do celów badawczych wyhodowali niemieccy naukowcy.

Sen jest kluczowy dla tworzenia, utrwalania i konsolidowania śladów pamięciowych – wynika z licznych badań, prowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt. Wygląda jednak na to, że od tej reguły istnieje odstępstwo. Uczonym z Freie Universität Berlin i Charité Universitätsmedizin udało się wyhodować muszki owocowe (poprawniej: wywilżny karłowate), które cierpią na fizjologiczną bezsenność, a mimo to wypadają w testach pamięciowych lepiej, niż te owocówki, których rytm snu i czuwania jest poprawny.

Okazało się, że u zmodyfikowanych owadów ten efekt wynika ze zwiększonej aktywności tzw. kinazy proteinowej K (PKA) w obszarach mózgowych odpowiedzialnych u muszek m.in. za pamięć i regulację snu oraz czuwania. PKA to bardzo wszechstronny enzym – reguluje gospodarkę glukozową i tłuszczową, ale też pracę serca czy odpowiedź na stres. To właśnie ta wielozadaniowość sprawia, że kinaza proteinowa K może działać jak miecz obosieczny: z jednej strony poprawiać wydajność organizmu, z drugiej – przyczyniać się do jego nadmiernej eksploatacji.

Badania niemieckich uczonych dowiodły, że janusowe oblicze tego enzymu objawia się również u wyhodowanych muszek owocowych: wysoka aktywacja PKA znacząco skraca ich życie.

Takie cechy (np. ponadprzeciętna pamięć i brak zapotrzebowania na sen) nazywane są hiperfunkcjami behawioralnymi. Badanie tych zmiennych oraz regulujących je szlaków może przyczynić się do lepszego zrozumienia pewnych fenotypów neurologicznych, np. spektrum autyzmu – uważają autorzy badań.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną