Muszki z bezsennością mają znakomitą pamięć. Tyle że krótko
Sen jest kluczowy dla tworzenia, utrwalania i konsolidowania śladów pamięciowych – wynika z licznych badań, prowadzonych zarówno z udziałem ludzi, jak i zwierząt. Wygląda jednak na to, że od tej reguły istnieje odstępstwo. Uczonym z Freie Universität Berlin i Charité Universitätsmedizin udało się wyhodować muszki owocowe (poprawniej: wywilżny karłowate), które cierpią na fizjologiczną bezsenność, a mimo to wypadają w testach pamięciowych lepiej, niż te owocówki, których rytm snu i czuwania jest poprawny.
Okazało się, że u zmodyfikowanych owadów ten efekt wynika ze zwiększonej aktywności tzw. kinazy proteinowej K (PKA) w obszarach mózgowych odpowiedzialnych u muszek m.in. za pamięć i regulację snu oraz czuwania. PKA to bardzo wszechstronny enzym – reguluje gospodarkę glukozową i tłuszczową, ale też pracę serca czy odpowiedź na stres. To właśnie ta wielozadaniowość sprawia, że kinaza proteinowa K może działać jak miecz obosieczny: z jednej strony poprawiać wydajność organizmu, z drugiej – przyczyniać się do jego nadmiernej eksploatacji.
Badania niemieckich uczonych dowiodły, że janusowe oblicze tego enzymu objawia się również u wyhodowanych muszek owocowych: wysoka aktywacja PKA znacząco skraca ich życie.
Takie cechy (np. ponadprzeciętna pamięć i brak zapotrzebowania na sen) nazywane są hiperfunkcjami behawioralnymi. Badanie tych zmiennych oraz regulujących je szlaków może przyczynić się do lepszego zrozumienia pewnych fenotypów neurologicznych, np. spektrum autyzmu – uważają autorzy badań.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.