Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. Shutterstock
Środowisko

Ogień już nie przyjdzie niezapowiedziany

Naukowcy przewidzą jego lokalizację z wyprzedzeniem nawet dziesięciu dni i z dokładnością do 9 km, którą w ciągu pięciu lat chcą zwiększyć do zaledwie 1 km.

Uporczywe susze oraz nagłe fale upałów, przerywane okresami bardzo wilgotnej pogody – to znak firmowy współczesnych zmian klimatycznych. O tym, że te pierwsze sprzyjają pożarom lasów, stepów i innych naturalnych (lub półnaturalnych) formacji roślinnych, wiadomo powszechnie. Mniej oczywisty jest ten drugi czynnik, czyli przedłużające się epizody pogody wilgotnej. Tymczasem to właśnie w takich okresach następuje szybki przyrost biomasy, która następnie podczas suszy zmienia się w łatwopalne paliwo. A w tej formie może dać początek pożarowi. Czasami ogień zaprószy człowiek, czasami uczyni to sama natura, pod postacią pioruna czy samozapłonu.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Global data-driven prediction of fire activity

Z tego właśnie założenia wyszli autorzy badań, które publikuje właśnie „Nature Communications”. Stworzyli oni model pozwalający przygotować prognozę aktywności pożarów dla dowolnego niewielkiego kawałka ziemskich lądów. Dokładność przestrzenna prognozy wynosi 9 km, a jeśli program dostanie do analizy wystarczającą ilość danych, może przewidzieć przyszłość nawet na dziesięć dni. Tych danych potrzebnych jest naprawdę dużo, jako że Probability of Fire (PoF) bierze pod uwagę aż 19 kryteriów. Tylko kilka dotyczy typowych parametrów meteorologicznych, takich jak temperatura czy wilgotność powietrza. Resztę stanowią rozmaite wskaźniki opisujące właściwości biomasy jako potencjalnego paliwa oraz oceniające prawdopodobieństwo zainicjowania ognia w danej lokalizacji.

„Sama pogoda nie wystarczy do powstania pożaru. Na pustyni jest sucho i gorąco, ale nie ma tam roślinności. Z kolei tam, gdzie roślinność rośnie i dostarcza paliwa, o wiele łatwiej o pożar w miejscach sąsiadujących z gęstą siecią osadniczą i transportową. Na terenach górskich i wyżynnych liczy się też orografia, czyli ukształtowanie terenu w konkretnym rejonie, różnice wysokości względnej, lokalizacja przełęczy, przebieg pasma górskiego” – wyjaśnia Francesca Di Giuseppe, główna autorka modelu PoF. Jej zespół pracuje w całości w Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) w Reading w Wielkiej Brytanii zaliczanym do najlepszych na świecie ośrodków opracowujących numeryczne prognozy pogody.

W publikacji badacze chwalą się, że na kilka dni przed wybuchem wielkich styczniowych pożarów w Los Angeles przedstawili prognozę aktywności ognia, która okazała się o 30 proc. dokładniejsza od tradycyjnych.

W tym roku model ma być intensywnie trenowany (jest w nim bowiem także moduł AI) na pożarach, które pojawią się w basenie Morza Śródziemnego.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.