Z tlenem poszło życiu łatwiej niż z fotosyntezą
Naukowcy ustalili, kiedy na Ziemi żył ostatni wspólny przodek wszystkich współczesnych bakterii. Było to przed 4,4–3,9 mld lat. To znacznie wcześniej niż najstarsze odkryte do tej pory mikroskamieniałości, co do których biologicznego pochodzenia panuje powszechna zgoda. One liczą bowiem ok. 3,4 mld lat i znajdują się w formacji skalnej Strelley Pool Formation w północno-zachodniej Australii. Jeśli chodzi o jeszcze starsze znaleziska, a jest ich kilka, m.in. z RPA, Grenlandii i Kanady, to wśród badaczy nie ma pewności, czy aby na pewno są to szczątki żywych organizmów lub też zachowane w kamieniu ślady ich aktywności. Rekord należy do liczących 4,28 mld lat struktur rozmiarów jednej dziesiątej średnicy ludzkiego włosa odkrytych w ubiegłej dekadzie nad Zatoką Hudsona w kanadyjskiej prowincji Quebec.
Długo uważano, że żaden ziemski organizm nie mógłby przetrwać kosmicznego gradobicia zwanego Wielkim Późnym Bombardowaniem (ang. Late Heavy Bombardment), które zakończyło się 3,9 mld lat temu. A warunki do powstania i rozwoju życia pojawiły się na globie dopiero później. Tymczasem nowe badania sugerują, że było inaczej.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: A geological timescale for bacterial evolution and oxygen adaption
Naukowcy zrekonstruowali dzieje jednokomórkowych form życia na naszej planecie w pierwszych 2 mld lat jej historii. Posłużyli się danymi geologicznymi, genetycznymi oraz programem uczenia maszynowego. Chcieli także ustalić, kiedy jednokomórkowce opanowały jedną z kluczowych umiejętności, czyli oddychaniu tlenowym.
Ku ich zaskoczeniu, analizy wykazały, że niektóre bakterie nauczyły się korzystać z tlenu już 3,2 mld lat temu, czyli na długo przed pojawieniem się większych ilości tego pierwiastka w atmosferze, co nastąpiło przed ok. 2,3 mld lat podczas epizodu zwanego katastrofą tlenową (wymarło wtedy wiele organizmów nietolerujących tlenu).
Zdaniem autorów oznacza to również, że ziemskie życie najpierw zaczęło wykorzystywać tlen w procesach metabolicznych, a dopiero setki milionów lat później opanowało inną kluczową umiejętność – fotosyntezę.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.