Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Środowisko

Makaki czy orki też mają kulturę. Czas o nią zadbać

Potrzebne są regulacje dotyczące obyczajów i praktyk przekazywanych przez zwierzęta z pokolenia na pokolenie.

Kiedy planuje się działania z zakresu ochrony przyrody, myśli się o zachowaniu habitatów, poprawie bioróżnorodności lub o przywracaniu gatunków. A co z kulturą materialną zwierząt? – pytają w „Science” uczeni z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology i University of Victoria. Wiele gatunków waleni, naczelnych czy ptaków wykazuje jej przejawy, a umiejętności i zwyczaje przekazywane są u nich nie tylko na drodze transferu genetycznego, ale też społecznego.

Na przykład, niektóre populacje makaków najchętniej spożywają te roślinne bulwy, które zostały wcześniej osolone w morskiej wodzie. Kapucynki uczą się od starszych pokoleń, jak dobrać odpowiedni kamień do rozbicia orzecha. Orki opracowują techniki łowieckie ściśle dostosowane do preferowanego rodzaju pokarmu (np. inne, gdy polują na uchatki czy foki, a inne, gdy żerują na ławicach ryb). Jeśli to dziedzictwo nie będzie chronione, zwierzęta utracą część swoich cech gatunkowych – ostrzegają badacze. To może przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Saving the cultural legacy of wild animals

Zdaniem autorów, konieczne jest więc sformułowanie regulacji, które będą się odnosiły nie tylko do biocenozy, ale też do materialnej infrastruktury potrzebnej do podtrzymywania obyczajów poszczególnych populacji. Aby takie przepisy powstały, trzeba najpierw zgromadzić jak najbardziej szczegółowe dane. Ich zdobycie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i narzędzi – uważają badacze. I powołują się na swoje niedawne obserwacje, w których wykorzystali skanowanie laserowe, fotogrametrię i trójwymiarowe modelowanie do zapisywania, analizowania oraz utrwalania przejawów kultury materialnej makaków (czyli np. do precyzyjnego skanowania używanych przez nie narzędzi). Inicjowanie większej liczby tego typu projektów mogłoby być pierwszym krokiem w stronę ochrony kultur zwierząt.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.