Ciemna różnorodność oświetla braki w naturze
Ponad dwustu badaczy z kilkudziesięciu krajów opublikowało w „Nature” artykuł o ciemnej różnorodności roślinności na siedliskach o różnym stopniu przekształcenia antropogenicznego. Trwające kilka lat badanie DarkDivNet koordynował Meelis Pärtel z estońskiego Tartu Ülikool, a wzięła w nim udział m.in. trójka geobotaników z Uniwersytetu Warszawskiego i dwóch z Ogrodu Botanicznego PAN. Biolodzy analizowali bogactwo gatunkowe wybranych stanowisk, określane jako różnorodność biologiczna alfa, konfrontując je z różnorodnością zespołów organizmów (beta) oraz różnorodnością biologiczną regionu (gamma).
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Global impoverishment of natural vegetation revealed by dark diversity
Podstawą fitogeografii jest pojęcie potencjalnej roślinności naturalnej. Jest to roślinność, która zajmowałby dany teren, gdyby nie działalność człowieka. Na takiej mapie w miejscu Warszawy znajduje się głównie plama lasów grądowych z mniejszymi plamami lasów mieszanych i podłużną plamą lasów łęgowych. Podobne mapy można sporządzić na poziomie puli gatunkowej danego siedliska. Analizując warunki środowiskowe danego obszaru i znając zasięgi gatunków, można sporządzić listę tych, które mogłyby zasiedlać dany obszar. Różnica między tą listą a rzeczywistą florą stanowi ciemna różnorodność.
Jest ona immanentną cechą siedlisk – zawsze jakiegoś gatunku będzie brakować, nawet w najbardziej naturalnych warunkach. Organizmy nie są puzzlami wetkniętymi w nisze ekologiczne i ich występowanie zależy od wielu czynników, także losowych. Według opublikowanego badania w regionach o najmniejszym wpływie człowieka (wyrażonym wskaźnikiem Human Footprint Index, HFI) średnio występuje 35 proc. potencjalnych gatunków. Można przyjąć, że jest to wartość naturalna. Tymczasem w regionach o silnym wpływie procent ten sięgaj dwudziestu.
Badacze stwierdzili, że wpływ człowieka jest silniejszy, niż się spodziewano na podstawie badania samej różnorodności alfa, a regionach o dużym HFI sięga nawet rezerwatów.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.