Gapić się jak wrona w kwadrat
Testy weryfikujące zdolność do odróżniania od siebie różnych figur geometrycznych prowadzono już z wieloma gatunkami zwierząt. Zwykle bez szczególnego powodzenia. Szympansy, słonie, walenie – wszystkie one potrafią sprawnie wskazywać, który element zbioru nie pasuje do pozostałych, ale tylko wtedy, gdy nie wymaga to myślenia o geometrii w abstrakcyjny sposób. Czyli na przykład taki: duży i mały kwadrat to wciąż ta sama figura, prosty i przekręcony na bok trójkąt – również.
Badania opublikowane właśnie w „Science Advances” wykazały jednak, że czarnowrony (Corvus corone corone) mogą zdawać te testy, które inne zwierzęta oblewają. Uczeni prezentowali tym ptakom po sześć kształtów naraz i zachęcali do wskazywania tego, który nie przystaje do innych. Jeśli zwierzę wybierało prawidłową odpowiedź, otrzymywało nagrodę. Krukowate były sprawne w odróżnianiu bardzo odmiennych od siebie kształtów, np. gwiazd od półksiężyców. Uczonych ciekawiło jednak, czy tak samo dobrze pójdzie im z porównywaniem kilku czworoboków, czyli figur o relatywnie podobnym wyglądzie.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Crows recognize geometric regularity
W tym celu prezentowali wronom zestawy: np. pięć kwadratów (z których każdy cechował się innym rozmiarem i położeniem, np. rotacją w którąś stronę) oraz trapez. Okazało się, że w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, krukowate widziały różnicę między tymi figurami i wskazywały prawidłową odpowiedź. Pierwszy badany osobnik trafiał w 48,3 proc. przypadków, a drugi – w 56,7 proc. To osiągnięcia lepsze niż gdyby ptaki wskazywały figury losowo (wtedy odsetek prawidłowych odpowiedzi wynosiłby ok. 16,7 proc.). Tyle że dwa osobniki (zwłaszcza takie, które są przyzwyczajone do wykonywania zadań logicznych projektowanych przez człowieka) to zbyt mała próba, by wyciągać wiarygodne wnioski dotyczące całego gatunku.
Niemniej – przyznajemy – nie ma powodu, dla którego wrony miałyby nie być sprawnymi geometrami. Jak wszystkie ptaki, podczas lotu kierują się one m.in. wizualnymi cechami krajobrazu. Mogą np. migrować wzdłuż rzek czy ludzkich dróg, a także rozpoznawać charakterystyczne punkty terenu. To może czynić je szczególnie predysponowanymi do „czucia” geometrii.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.