Pulsar - najnowsze badania naukowe. Pulsar - najnowsze badania naukowe. 10.1126/science.ads4243 / Archiwum
Środowisko

Kolekcjonerka kości, czyli dość dziwna gąsienica z Hawajów

Je mięso. Mieszka u pająka. Do kamuflażu używa części ciał ofiar. Oto przedstawicielka rodzaju Hyposmocoma.
Z ostatniej chwili|||Z ostatniej chwili

W przyrodzie kolor wściekle żółty bywa stosowany ku przestrodze (patrz: liściołaz żółty) czy jako kamuflaż (patrz: modliszka storczykowa). W Pulsarze natomiast – to sygnał końca embarga, które prestiżowe czasopisma naukowe nakładają na publikowane przez badaczy artykuły. Tekst z żółtym oznaczeniem dotyczy więc doniesienia, które zostało upublicznione dosłownie przed chwilą.

Ćmy i motyle dzienne (razem tworzące rząd Lepidoptera) to grupa zwierząt licząca ok. 200 tys. gatunków. Pomimo ogromnej różnorodności, dieta tych owadów jest relatywnie podobna – w 99,87 proc. przypadków roślinna. Tymczasem właśnie odkryto i opisano gatunek ćmy, której gąsienica jest całkowicie mięsożerna. I nie jest to jedyna cecha, która czyni ją wyjątkową.

Bytująca wyłącznie na Hawajach przedstawicielka rodzaju Hyposmocoma jest jedyną znaną ćmą, która na etapie larwalnym żyje razem z pająkiem w jego sieci. Żywi się ofiarami, które wpadły do pułapki gospodarza, ale sama umyka jego czujnemu spojrzeniu. Jak jej się to udaje? Otóż obkleja swoje ciało szczątkami pozostałymi po owadach uwięzionych w pajęczych niciach i w ten sposób tworzy niepowtarzalny kamuflaż.

Uczeni badający ten niezwykły behawior ustalili, że gąsienica ma bardzo konkretne preferencje. Lubi przyczepiać do siebie głowy mrówek oraz niewielkich chrząszczy, a także odnóża czy skrzydła much. Jeśli jakieś części ciała martwego owada są dla niej za duże, przycina je szczękami do pożądanych rozmiarów. Kiedy w warunkach eksperymentalnych naukowcy pozbawili gąsienic dostępu do zwłok stawonogów i zaoferowali do kamuflażu inne obiekty, np. szczątki roślinne, badane osobniki nie wykazały zainteresowania i nie sporządziły sobie żadnej okrywy.

|||10.1126/science.ads4243/||||||

A w jaki sposób krępa gąsienica jest w stanie przemieszczać się po misternie uplecionej pajęczej sieci? Okazuje się, że dojrzewa tylko w pajęczynach typu splątanego (cob web), np. w tych tworzonych przez pająki z rodzaju Scytodes. Nie przypominają one delikatnej płachty, którą często widzi się rozwieszoną między gałęziami, lecz tworzą rodzaj gęstego rękawa, w jakim gąsienica może z łatwością się przemieszczać.

Uczeni nie nadali jeszcze nowo odkrytej ćmie oficjalnej, łacińskiej nazwy gatunkowej, ale jej gąsienicę nazwali bone collector caterpillar, czyli gąsienicą – kolekcjonerką kości.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną