Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Struktura

Kiedy ciało nie śpi, synapsy szaleją

Stan myszy, które mogły odpoczywać normalnie, z tymi, które były pozbawione snu przez dodatkowe 6 godzin, porównywali naukowcy. U tych drugich doszło do zmian w korze mózgowej i hipokampie.

Niedobór snu to problem globalny, który niesie za sobą poważne konsekwencje dla funkcji poznawczych i zdrowia psychicznego. Jednym z kluczowych mechanizmów, poprzez które sen wpływa na mózg, są synapsy – miejsca komunikacji pomiędzy neuronami. Pełnią one centralną funkcję w wielu aspektach funkcji poznawczych, w tym w konsolidacji pamięci, która zachodzi podczas snu. Zakłócenie normalnego funkcjonowania białek synaptycznych prowadzi do problemów poznawczych, zaburzeń nastroju i innych problemów behawioralnych w ponad 130 chorobach mózgu.

Zespół naukowców pod kierownictwem Setha G.N. Granta z Uniwersity of Edinbrough sprawdził, jak brak snu wpływa na architekturę synaptomu – zbioru wszystkich synaps w mózgu. Okazało się, że deprywacja snu zmniejsza różnorodność synaps w korze mózgowej i hipokampie – dwóch obszarach mózgu kluczowych dla uczenia się i pamięci.

Badanie polegało na porównaniu stanu myszy, które mogły spać normalnie, z tymi, które były pozbawione snu przez dodatkowe 6 godzin. Aby utrzymać gryzonie w stanie czuwania, badacze delikatnie dotykali je pędzlem lub stukali w ich klatki. W celu analizy zmian w synapsach naukowcy skorzystali z zaawansowanej techniki obrazowania. Pozwoliło to na dokładne mapowanie i analizę miliardów indywidualnych synaps w mózgu myszy, umożliwiając zrozumienie ich składu białkowego i struktury.

Mimo że całkowita liczba synaps pozostała stosunkowo stała, różnorodność ich podtypów u zwierząt pozbawionych snu znacznie zmalała. Zmiany te były szczególnie widoczne w korze mózgowej i hipokampie. Zmniejszyła się liczba synaps, które szybko recyklingują białka, natomiast wzrosła liczba tych, które robią to wolniej. Te o długiej żywotności białkowej okazały się zaś na deprywację snu bardziej odporne.

Dzięki dalszym badaniom będzie można lepiej zrozumieć mechanizmy, które stoją za wpływem snu na mózg, co potencjalnie prowadzi do nowych terapii dla związanych z jego deprywacją zaburzeń poznawczych i nastrojów.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną