materiały prasowe
Struktura

Święto nauki na Dolnym Śląsku

Jak zawsze we wrześniu, nieprzerwanie od 1998 roku, rozpoczyna się Dolnośląski Festiwal Nauki – w tym roku będzie to już XXVII jego edycja

Trwająca tydzień edycja wrocławska rozpocznie się 14 września. Pod koniec miesiąca popularyzacyjny zapał ogarnie cały Dolny Śląsk – festiwalowe imprezy będą się odbywać w Legnicy, Zgorzelcu, Lubinie, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Bolesławcu i na Ziemi Kłodzkiej aż do końca października.

Organizatorami Dolnośląskiego Festiwalu Naukowego jest 11 wyższych uczelni należących do Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola oraz dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk. Imponująca jest też lista współorganizatorów – są na niej podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne: szkoły, muzea, fundacje, urzędy, stowarzyszenia, biblioteki, szkoły, firmy, a nawet Opera Wrocławska, co świadczy o popularności festiwalu, zaangażowaniu mieszkańców Dolnego Śląska i z pewnością przekłada się na różnorodność i atrakcyjność tematyki imprezy.

Tematyka jest rzeczywiście niezwykle zróżnicowana. Reprezentowane są nauki ścisłe i przyrodnicze, medycyna, nauki humanistyczne, społeczne, rolnicze, techniczne i, co ważne – sztuka. Przewidziano mnóstwo zajęć praktycznych, warsztatów, wystaw, zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, jak laboratoria, a nawet spektakle oraz konkursy – odbędzie się m.in. VII Dyktando Wrocławskie (znajomość ortografii jego uczestników będzie sprawdzał prof. Jan Miodek) i XXII Wrocławski Maraton Matematyczny.

Bardzo ciekawym konkursem jest też Falling Walls Lab, międzynarodowe forum dla młodych osób rozpoczynających karierę zawodową – innowatorów, twórców, wizjonerów. Celem rywalizacji jest promowanie wyjątkowych pomysłów oraz integracja naukowców i przedsiębiorców z całego świata. Uczestnicy mają możliwość zaprezentowania swoich badań i pomysłów przed jury, składającym się z ekspertów ze świata nauki i biznesu oraz zebranej publiczności. I, uwaga, mają na to zaledwie 3 minuty.

Jak piszą jego twórcy, w ich zamierzeniach Festiwal ma być wielką „pigułką edukacyjną”. Trafniejsze jednak byłoby porównanie do ogromnego tortu. Warto jeszcze wspomnieć o dodatkowym atucie imprezy – pięknym, bogatym przyrodniczo i historycznie regionie, w jakim się ona odbywa.

Udział w takich wydarzeniach, bezpośredni kontakt z ludźmi nauki i sztuki, potrafi często rozbudzić w młodych ludziach zainteresowania trwające całe życie, zaważyć na wyborze przeszłego zawodu. Prawdopodobnie wielu czytelników „Świata Nauki” ma takie doświadczenia.

Program Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i szczegółowe informacje są dostępne na www.festiwal.wroc.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc może być wymagana wcześniejsza rejestracja.

„Świat Nauki”, „Pulsar” i „Wiedza i Życie” są patronami medialnymi Festiwalu.

Świat Nauki 09.2024 (300397) z dnia 01.09.2024; Warto wiedzieć; s. 74