Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Rysunki z Nazca: dzięki sztucznej inteligencji wypatrzono ponad 300 kolejnych

Od lat 40. XX w. udało się zidentyfikować 430 figuralnych geoglifów na pustyni Sechura w Peru. Teraz wystarczyło pół roku, by ta liczba wzrosła o prawie 2/3.

Odkrycie geoglifów z Nazca – ogromnych rysunków stworzonych na pustynnych równinach Peru – od dziesięcioleci fascynuje badaczy. Badania terenowe, które rozpoczęły się w latach 40. XX w., pozwoliły zidentyfikować 430 figuralnych geoglifów z wizerunkami zwierząt i ludzi. Dzięki postępowi technologicznemu tempo odkrywania tych starożytnych dzieł sztuki znacząco wzrosło. Dwa badania prowadzone przez Masato Sakai z Jamagata University w Japonii i jego zespół, znacznie poszerzyły wiedzę na temat tych tajemniczych tworów.

W 2023 r. zespół wykorzystał algorytmy głębokiego uczenia do analizy zdjęć lotniczych z fragmentu Nazca. Pozwoliło to rozpoznać cztery nowe figury i to aż 21 razy szybciej niż przy zastosowaniu metod tradycyjnych. W najnowszym badaniu, opublikowanym W PNAS Sakai i jego współpracownicy zastosowali podobne, oparte na AI metody, ale na większą skalę. Wyniki były zdumiewające – w ciągu zaledwie sześciu miesięcy zidentyfikowano 303 nowe geoglify.

Szczególnie znaczące jest odkrycie geoglifów reliefowych, często małych i znacznie trudniejszych do wykrycia niż duże liniowe. A 81 proc. przedstawień tego typu, zlokalizowanych zazwyczaj w odległości ok. 4 m od dróg, przedstawia zwierzęta domowe lub ludzi, natomiast 64 proc. drugiego rodzaju – dzikie zwierzęta. To sugeruje, że sugeruje, że dzieła reliefowe mogły być wykorzystywane w obrzędach bardziej prywatnych, być może w celu przekazywania znaczeń kulturowych wędrowcom, a liniowe były częścią większych rytuałów, w których uczestniczyła cała społeczność.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną