Nagroda Nobla 2024 z chemii: David Baker oraz Demis Hassabis i John M. Jumper. Nagroda Nobla 2024 z chemii: David Baker oraz Demis Hassabis i John M. Jumper. Archiwum
Struktura

Nagroda Nobla 2024 z chemii: David Baker oraz Demis Hassabis i John M. Jumper za odkrycia dotyczące białek

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 2024 roku trzem naukowcom. Są nimi: David Baker „za obliczeniowe projektowanie białek” oraz Demis Hassabis i John M. Jumper „za przewidywanie struktury białek”.

O Nagrodzie Nobla

Ustanowiona w testamencie przez Alfreda Nobla (szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu) nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: fizjologia lub medycyna, fizyka, chemia, literatura, Pokojowa Nagroda Nobla oraz nauki ekonomiczne (od 1969 r.). Pierwsza gala rozdania tych wyróżnień odbyła się w Sztokholmie w 1901 r. Nagrody Nobla przyznawane są w Szwecji – otrzymują je konkretne osoby (jedynym wyjątkiem jest tutaj Pokojowa Nagroda Nobla, która może zostać przyznana także organizacjom czy instytucjom, a przyznawana jest w Norwegii).

Propozycje nominacji składa kilka tysięcy wybranych osobistości (przywilej ten mają także laureaci poprzednich edycji). Komitet Noblowski wybiera następnie ok. 200 kandydatów, a lista nazwisk wysyłana do wybranych ekspertów z dziedzin nominowanych. W kolejnym etapie zostaje wyłonionych 15 osób, a następnie Komitet przesyła swoje rekomendacje do Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk lub odpowiedniej instytucji, której członkowie głosują nad wyborem ostatecznego zwycięzcy.

Na Nagrodę Nobla składa się złoty medal, artystycznie wykonany dyplom i nagroda pieniężna (ok. 1 mln USD) umożliwiająca dalsze działania lub badania w danej dziedzinie.

Tym samym Nagrodę Nobla z chemii rozdzielono na dwie części: połowa przypadła Davidowi Bakerowi, a połowa duetowi Demis Hassabis i John M. Jumper.

Białka to bardzo złożone struktury chemiczne. Można powiedzieć, że są zbudowane z aminokwasów, ale to zaledwie początek historii. Sekwencja aminokwasów w łańcuchu to tzw. pierwszorzędowa struktura białka. Może ona zostać ukształtowana przestrzennie w harmonijkę lub helisę – to tzw. struktura drugorzędowa. Wreszcie, helisa lub harmonijka również może zostać zwinięta w określoną strukturę, stabilizowaną wiązaniami wodorowymi. Jest to struktura trzeciorzędowa, mówi się, że najważniejsza, warunkująca właściwości białka i rozpadająca się w temperaturach powyżej 45 st. C. Nie wystarczy więc poznać skład chemiczny białka – aby opisać jego właściwości poprawnie i kompletnie, należy znać wszystkie te poziomy ustrukturyzowania.

W 1962 r. amerykański biochemik Christian Anfinsen wykazał, że jeśli struktura białka ulegnie rozwinięciu, a następnie ponownemu zwinięciu (zostanie „zmuszona” do ponownego osiągnięcia struktury 3-rzędowej), zawsze zwinie się w ten sam sposób. To oznaczało, że wyższe struktury białek muszą być warunkowane przez sekwencję aminokwasów (odkrycie to zresztą również zostało uhonorowane Nagrodą Nobla – w 1972 r.). Istniała więc zależność. Gdyby udało się ją zrozumieć, można by projektować dowolne białka, o dowolnie wybranej strukturze 3-rzędowej, a także przewidywać struktury 3-rzędowe bez użycia metod obrazowania, opierając się tylko na znajomości sekwencji aminokwasów.

I tu na scenę wchodzi pierwszy tegoroczny noblista z chemii. Demis Hassabis jest neuronaukowcem, który w 2010 roku założył firmę DeepMind zajmującą się rozwojem sztucznych inteligencji (w 2014 r. kupił ją Google). To właśnie ona stworzyła algorytm, który w 2016 r. pokonał człowieka w grze planszowej Go – osiągnięcie uważane przez specjalistów za znacznie bardziej znaczące niż zwycięstwo z człowiekiem w szachach. W roku 2018 Hassabis przystąpił do konkursu Critical Assessment of Protein Structure Prediction (CASP), którego uczestnicy mieli projektować algorytmy do przewidywania struktury białek, opierając się na znanych w literaturze strukturach. Jego grupa stworzyła algorytm AlphaFold, który osiągał rekordowe 60 proc. skuteczności. Było zaskakująco dobrze, ale jeszcze nie dość.

I tu pojawia się drugi bohater dzisiejszego dnia: John Jumper. To z wykształcenia fizyk i matematyk, który od 2008 r. zajmował się symulowaniem komputerowym struktury białek. Kiedy dowiedział się, że DeepMind zaczęło zajmować się tym samym zagadnieniem, zgłosił się tam do pracy. Został przyjęty, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu szybko awansował i wspólnie z Hassabisem zaczął kierować projektem. Z użyciem sieci neuronowych stworzyli nową wersję algorytmu – AlphaFold2. Przystąpili do kolejnej edycji konkursu CASP, a ich wyniki były tak dobre, że w 2020 r., po ewaluacji, jeden z twórców konkursu podsumował je, pytając: „No to co teraz?”. Miało to znaczyć, że cel osiągnięty i mogą szukać nowych wyzwań.

Przez konkurs CASP przewinął się również trzeci uhonorowany dziś naukowiec. David Baker, biolog, którego już od czasów studiów fascynowało zagadnienie struktury białek, przystąpił do niego w 1998 r. z zaprojektowanym przez siebie oprogramowaniem Rosetta. Osiągnął bardzo dobre wyniki. Później stwierdził, że mogłoby ono służyć również odwrotnemu celowi – zamiast przewidywać strukturę, mogłaby proponować sekwencję aminokwasów potrzebną do stworzenia pożądanej trójwymiarowej struktury. Rosetta musiała w tym celu nauczyć się struktury wszystkich znanych białek, wyszukać w nich charakterystyczne sekwencje i poprawnie skorelować je ze strukturą. W 2003 r. Baker ogłosił, że udało mu się stworzyć największe do tej pory projektowane białko – Top7 zbudowane aż z 93 aminokwasów. Kiedy Rosetta zaproponowała sekwencję dla pożądanej struktury, zespół Bakera z użyciem inżynierii genetycznej wprowadził gen do bakterii, aby faktycznie stworzyć Top7 i porównać jego budowę z ich pierwotnym modelem. Wynik był niemal doskonały.

AlphaFold2 jest dziś publicznie dostępnym narzędziem, stosowanym przez ponad 2 mln ludzi na całym świecie, umożliwiającym zamodelowanie struktury białka w kilka minut. Kiedy w 2020 r. dowiedział się o nim Baker, zainspirowany jego sposobem działania również dodał modele sieci neuronowych do Rosetty. Teraz potrafi ona projektować białka zbudowane nie z dziesiątek, ale z setek aminokwasów, co pomaga w badaniach nad antybiotykami, szczepionkami i molekularnymi nanomateriałami. A ta rewolucja w biotechnologii dopiero się rozkręca.

W liczbach

Nagrodę Nobla z dziedziny chemii do 2024 roku przyznano 115 razy, a otrzymały ją 192 osoby.

Najstarszy laureat w tej kategorii miał 97 lat - był nim John B. Goodenough, który wygrał nagrodę w 2019 roku. Z kolei najmłodszym laureatem był Frédéric Joliot (Nagroda Nobla z chemii w 1935 roku), który w chwili ogłaszania werdyktu Komitetu Noblowskiego miał 35 lat.

Dwukrotnie wyróżnionymi byli: Frederick Sanger, specjalista w dziedzinie biologii molekularnej (1958 i 1980) i Barry Sharpless (2001 i 2022).

Średnia wieku laureatów w chwili odbierania nagrody wynosiła 61 lat.

O laureatach

David Baker (ur. 1962 w Seattle) to profesor University of Washington (USA).

Demis Hassabis (ur. 1976 w Londynie) to dyrektor Google DeepMind (Wielka Brytania).

John M. Jumper (ur. 1985 w Little Rock) to starszy pracownik naukowo-badawczy (Senior Research Scientist) w Google DeepMind (Wielka Brytania).

Kalendarz Noblowski 2024

W 2024 roku Nagrody Nobla ogłaszane są w dniach 7-14 października.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana 7 października 2024 r. Laureatami zostali: Victor Ambros i Gary Ruvkun „za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów”. Czytaj: TUTAJ

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana 8 października 2024 r. Laureatami zostali: John J. Hopfield i Geoffrey E. Hinton „za fundamentalne odkrycia i wynalazki, które umożliwiają uczenie maszynowe za pomocą sztucznych sieci neuronowych”. Czytaj: TUTAJ

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana 9 października 2024 r. Laureatami zostali: David Baker „za obliczeniowe projektowanie białek” oraz Demis Hassabis i John M. Jumper „za przewidywanie struktury białek”. Czytaj: TUTAJ

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury (Literacka Nagroda Nobla) zostanie przyznana 10 października 2024 r.

Pokojowa Nagroda Nobla zostanie przyznana 11 października 2024 r.

Nagroda Nobla z dziedziny ekonomii zostanie przyznana 14 października 2024 r.