Sztuczna inteligencja i drony pomogły zidentyfikować kolejne rysunki z Nazca, przedstawiające głównie udomowione zwierzęta i ludzi. Sztuczna inteligencja i drony pomogły zidentyfikować kolejne rysunki z Nazca, przedstawiające głównie udomowione zwierzęta i ludzi. Yamagata University Institute of Nasca
Struktura

Nowe rysunki z Nazca

Odkryto je dzięki AI.

Dzieła rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej przynależących do kultury Nazca można podziwiać na pustyni Sechura w Peru. Rysunki przedstawiają rośliny, zwierzęta i figury geometryczne, które w pełnej krasie widać dopiero z wysokości. W ciągu ostatnich 100 lat odkryto ich 430. Te większe – geoglify liniowe – mają do 90 m długości, a służyły najpewniej do celów rytualnych. Na czerwonym żwirze Indianie wykonywali żłobienia o głębokości 20 cm, odsłaniając jaśniejszą, żółtawą glebę.

Mniejsze rysunki – geoglify reliefowe – składają się z czarnych i białych kamieni układanych na pustynnej powierzchni. Mają średnio 9 m długości. Szybciej ulegały zniszczeniu i są trudniejsze do wyśledzenia. I tu z pomocą przyszła AI. Naukowcy z Uniwersytetu Yamagata w Japonii „nauczyli” algorytm rozpoznawania rysunków na podstawie zdjęć tych już odkrytych. O wynikach ich prac czytamy na łamach „PNAS”. W poszukiwaniach wykorzystano zdjęcia regionu wykonane przez drony. Analiza AI wytypowała 1300 potencjalnych geoglifów reliefowych. Badacze przenalizowali dane i za autentyczne uznali 303. Ich obecność potwierdzono także w terenie. Przedstawiały one głównie ludzi i zwierzęta, przede wszystkim lamy. Według naukowców były to sceny z życia codziennego, docierające ze swych odbiorem do niewielkiej liczby osób.

Wiedza i Życie 11/2024 (1079) z dnia 01.11.2024; Sygnały; s. 7