Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Struktura

Pulsar w finale 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki!

Z wnętrza pulsara. Opowieść urodzinowa raczej anegdotyczna
Struktura

Z wnętrza pulsara. Opowieść urodzinowa raczej anegdotyczna

Mijają dwa lata, odkąd zaprosiliśmy inteligentne formy życia do łączenia się na naszym portalu popularnonaukowym. W tym czasie przygotowaliśmy kilka tysięcy informacji i prawie 100 podkastów, dostaliśmy od was kilka bur, dwa razy zniknęliśmy na chwilę, a raz nawet został ogłoszony nasz koniec.

P jak pulsar – portal popularnonaukowy, jakiego jeszcze nie było
Struktura

P jak pulsar – portal popularnonaukowy, jakiego jeszcze nie było

Kuratorem wiedzy. Przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki. Niszczycielem mitów i fałszywych mniemań. Nosicielem mądrej nadziei. Tym właśnie jest pulsar.

Pewnego dnia zniknęliśmy. A konkretnie zniknęli nas cyberprzestępcy. Mieliśmy wówczas niemal równo rok i rozbudzony apetyt. Teraz mamy ponad dwa lata i najwyraźniej udało nam się zasłużyć na wyjątkowy deser: znaleźliśmy się w gronie finalistów konkursu Popularyzator Nauki w kategorii „Media”. Z redakcją miesięcznika Delta, Krzysztofem Poznańskim (Naukowo TV), Katarzyną Juszkiewicz (Polskie Radio Katowice) oraz redakcją National Geographic Polska.

Ten tekst sponsorowała litera P.

P jak Pomysłowość, dzięki której ścieżką cywilizacji przeszliśmy od liczydeł do superkomputerów, od zbierania jagód w plejstoceńskim lesie do modyfikowania genów, od wiary w ciała astralne do mechaniki kwantowej.

P jak Poznanie naukowe, najdoskonalsza z metod odkrywania sekretów rzeczywistości. Niektórzy mówią, że są lepsze, ale nikt jeszcze żadnej nie widział. Żadna inna nie daje też zasadnej nadziei na przyszłość.

P jak Prawda, czyli antidotum na bełkot i fałszywe newsy.

P jak Poczucie humoru, wspaniały ewolucyjny wynalazek, bez którego doświadczanie świata byłoby trudniejsze, a radość z nieudanych eksperymentów – mniejsza.

I wreszcie: P jak pulsar, portal naukowy, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Gromadzący wszystkie powyższe P. I wiele innych.
Tu właśnie teraz się znajdujecie”.

Takimi słowami przedstawialiśmy się wam w styczniu 2022 r. dość nieśmiało. Fakt: mieliśmy już na pokładzie fantastycznych naukowców i dziennikarzy. Fakt, że grunt pod nogami zapewniały nam dwa znakomite miesięczniki – „Scientific American” oraz „Wiedza i Życie”. To prawda, że wielu z nas miało wieloletnie doświadczenie pracy w dziale naukowym tygodnika POLITYKA. Ale portal popularnonaukowy? De facto dziennik? To zupełnie inna historia. Słowem, czuliśmy się trochę jak początkujący kierowcy: umieliśmy prowadzić auto, ale pomysł wyjazdu na trasę szybkiego ruchu – mimo że niezwykle ekscytujący – sprawiał, że drżały nam kolana.

Po ponad dwóch latach jeździ nam się nieco spokojniej, ale ekscytacja nie minęła. Nasz kilkunastostoosobowy zespół napisał dla was, zredagował i opublikował prawie 10 tys. artykułów (z naszych pism również, oczywiście), z których część przedstawiamy wam również w wersji audio. Codziennie publikujemy kilka/kilkanaście postów w mediach społecznościowych. Nagraliśmy ponad 100 podkastów – rozmów z badaczami, artystami, autorami książek. Nieoceniony rysownik Mirosław Gryń stworzył dla was kilkadziesiąt wyjątkowych ilustracji. Spotykaliśmy się z wami na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Festiwalu Nauki w Warszawie i Śląskim Festiwalu Nauki.

Wszystko to jest możliwe dzięki wam, naszym czytelnikom. Regularnie was przybywa, co daje nam nadzieję, że udaje nam się nie zawodzić waszych oczekiwań. Ślecie nam zresztą niekiedy pochwały, co nas podbudowuje, ale też bywa, że dostajemy od was po głowie za – drobne na szczęście – błędy czy niezręczności, co motywuje nas do większej uważności i nieustannego rozwoju. Bez was, nas by nie było. Dziękujemy.

Cieszymy się bardzo ze znalezienia się w finale konkursu Popularyzator Nauki. Gratulujemy gorąco wszystkim finalistom.

O konkursie

Konkurs organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Nagradzani są w nim ludzie i instytucje, którzy popularyzują naukę, pomagają innym bliżej poznać i lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową z ludźmi, niezależnie od ich wieku, poziomu wykształcenia i kariery zawodowej odbiorców.

W tegorocznej edycji do konkursu zakwalifikowały się 94 zgłoszenia, a do finału 20. edycji weszły 23 osoby, zespoły i instytucje. Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach: „Naukowiec” (gromadzącej osoby popularyzujące naukę od stopnia doktora wzwyż); „Animator” (osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, bez stopni ani tytułów naukowych); „Zespół” (zespoły osób popularyzujących naukę); „Instytucja” (np. instytuty, jednostki uczelni, organizacje pozarządowe, centra nauki) oraz „Media”.

Zgłoszenia ocenia Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce. Obradom przewodniczy prof. Michał Kleiber – przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu. Zgłoszenia oceniają: Dariusz Aksamit – działacz Marszu dla Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin z Politechniki Śląskiej, Iwona Kieda z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy, prof. Robert Mysłajek z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Magdalena Osial z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN; prof. Piotr Sułkowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Michał Szydłowski – założyciel Laboratorium Pana Korka, Ewelina Walendziak-Genco – zastępczyni dyrektora Departamentu Analiz Strategicznych i Popularyzacji Nauki MNiSW, prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska – dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki na Politechnice Śląskiej oraz przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce.

Finaliści 20. edycji konkursu Popularyzator Nauki

Kategoria Animator:
Bartłomiej Krawczyk
Dagmara Bożek
Mariusz Meus (Pan Południk, Honorowy Południk Krakowski)

Kategoria Instytucja:

Europejska Fundacja Kosmiczna
„EC1 Łódź – Miasto Kultury w Łodzi” Centrum Nauki i Techniki
Klub Astronomiczny Almukantarat
Instytut Genetyki Człowieka PAN

Kategoria Naukowiec:

dr Maciej Mulak
dr Sebastian Szklarek (Świat Wody)
dr Tomasz Miller
dr Dominika Kuźma
dr hab. prof. UŚ Katarzyna Wyrwas (Poradnia Językowa)
dr Mariusz Gogól

Kategoria Zespół:

Zespół Ekspertów Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB
Strefa Naukowa Festiwalu Fantastyki Pyrkon
Zespół Archeowieści
Zespół Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (ODIM)
W stronę dostępności. Zespół badaczy z Uniwersytetu Łódzkiego

Kategoria Media:

Miesięcznik Delta
Krzysztof Poznański (Naukowo TV)
Katarzyna Juszkiewicz (Polskie Radio Katowice)
Pulsar - portal popularnonaukowy (wydawca: POLITYKA)
National Geographic Polska

Lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach zostanie ogłoszona w grudniu 2024 r. Jury wybierze również laureata nagrody głównej, który ma wyjątkowe osiągnięcia na polu popularyzacji.