Ósma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki
Kiedy w 2016 r. organizowano pierwszą edycję Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice, nikt nie przypuszczał, jak szybko impreza się rozrośnie i osiągnie europejski poziom organizacji. ŚFN to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie – sześć dotychczasowych edycji zobaczyło 555 tys. osób! Na program imprezy składają się setki różnorodnych aktywności o charakterze popularyzującym naukę i sztukę, w tym wykłady, warsztaty, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi.
Program festiwalu zbudowano na sześciu ścieżkach tematycznych Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka. Ponadto w planach znalazła się realizacja przedsięwzięć związanych z 17 celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Od początku organizatorom zależało, aby z roku na rok ŚFN stawał się wydarzeniem o coraz bardziej międzynarodowym charakterze, dlatego do udziału w nim zapraszani są naukowcy i popularyzatorzy wiedzy z zagranicy. W wydarzeniu uczestniczyć będzie nasz serwis popularnonaukowy Pulsar. Zapraszamy na spotkanie z nami.
Wśród gości specjalnych znajdą się m.in. Adam Mirek – doktor inżynierii biomedycznej, jeden z czołowych popularyzatorów nauki w Polsce oraz autor książek „Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą” (Mądra Książka Roku 2023 dla dzieci) i „Glutologia”; dr hab. Agata Chomiczewska – profesor Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) w Warszawie, kierownik Zakładu Badań Plazmy Termojądrowej oraz Laboratorium Badań Plazmy Metodami Spektroskopowymi w IFPiLM; dr Anna Fogtman – członkini Zespołu Medycyny Kosmicznej w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), kierująca operacjami ochrony radiologicznej w ESA w Kolonii oraz odpowiadająca za zabezpieczanie lotów astronautek i astronautów ESA na Międzynarodową Stację Kosmiczną (współpracuje m.in. z zespołem SciSpacE, w ramach którego zajmuje się koordynacją badań naukowych nad wpływem promieniowania kosmicznego na ciało człowieka). Spotkać będzie można Helenę Ciechowską – doktorantkę w Szkole Doktorskiej GeoPlanet w Instytucie Geofizyki PAN, od 2020 r. pracującą jako fizyk w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół prognozowania pogody kosmicznej oraz badania jonosfery przy użyciu radioteleskopu LOFAR. Popularyzacją nauki zajmuje się też kolejny gość festiwalu, czyli Lewis Dartnell – astrobiolog, profesor University of Westminster, przez wiele lat pracownik naukowy Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, a także Centrum Nauk Planetarnych przy University College London oraz Centrum Badań Kosmicznych przy University of Leicester. W ramach swojej pracy badawczej Lewis Dartnell zgłębiał tajemnice astrobiologii oraz kierował poszukiwaniami życia mikrobiologicznego na Marsie.
Jeśli chodzi o stanowiska pokazowe, to w tym roku organizatorzy zapraszają np. na eksperymenty przedstawiające spektakularne efekty optyczne bazujące na podstawowych prawach optyki, do stoiska prezentującego działanie i budowę dronów, a także na ekspozycję gier sterowanych ruchem oka lub głowy. Można też wziąć udział w przesiewowych badaniach narządu wzroku i zbadać kondycję swoich oczu, sprawdzić, jak wygląda od kuchni znieczulenie stosowane podczas operacji, posłuchać o efektach hipoksji wysokogórskiej. Na pewno wiele osób zainteresują tajniki kryminalistyki, badania moralności, średniowieczni rycerze oraz to, jak się sprawdza wrażliwość pomidora.
ŚFN jest członkiem sieci European Science Engagement Association (EUSEA), w ramach której jest promowany. Został wyróżniony Złotą Różą, czyli pierwszą nagrodą dla najlepszej akcji marketingowej wśród wydarzeń popularnonaukowych podczas konferencji EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education), triumfował w kategorii zespół w prestiżowym konkursie Popularyzator Nauki 2020, organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także został laureatem nagrody SuperMarka – Śląskie przyznawanej przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach. Więcej informacji: https://slaskifestiwalnauki.pl.