Żółw wskazuje najstarszą świątynię Azji
Lewant, czyli tereny dzisiejszego Izraela, Jordanii i Syrii, był w pradziejach kluczowym korytarzem migracyjnym, którym kolejne homininy wędrowały z Afryki do Euroazji. Przez dziesiątki lat mieszkali tam neandertalczycy i Homo sapiens. Sprzyjało to wymianie genów i kolejnym „romansom” międzygatunkowym, które wpłynęło na genetyczną historię naszego gatunku.
Położona na obszarze dzisiejszego Izraela, blisko granicy z Libanem jaskinia Manot, przez tysiące lat była zamieszkiwana zarówno przez różne homininy, jak i ich hybrydy. W 2015 r. badacze odkryli tam fragment czaszki datowany na ok. 55 tys. lat, która łączyła cechy ludzi z górnego paleolitu w Europie, takich jak Cro-Magnon, z cechami typowymi dla afrykańskich przodków. Ludzie z Manot mogli być zatem przodkami pierwszych grup Homo sapiens, które skutecznie zasiedliły Europę, a ich anatomiczne cechy wynikały nie z krzyżowania się z neandertalczykami, lecz zbliżenia z wcześniejszymi populacjami Homo sapiens zamieszkującymi Lewant.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Early human collective practices and symbolism in the Early Upper Paleolithic of Southwest Asia
Teraz okazało się, że mieszkańcy tej samej jaskini 20 tys. lat później mieli w jej najgłębszej części miejsce rytualnych spotkań. Znaleziono tam ryty kamień z wizerunkiem żółwia, który prawdopodobnie pełnił funkcję totemu lub obiektu kultu – został celowo umieszczony w niszy, co sugeruje jego szczególne znaczenie. Odkrywcy porównują go z najstarszymi dziełami sztuki z Europy, chociażby takimi jak pochodzące mniej więcej z tego samego czasu malowidła z jaskini Chauvet we Francji. Naturalna akustyka jaskini sprzyjała zgromadzeniom, a ślady popiołu na stalagmitach wskazują, że do oświetlania mrocznych przestrzeni używano pochodni.
To odkrycie dowodzi, że nasi przodkowie nie tylko zajmowali się codziennym przetrwaniem, ale również rozwijali życie duchowe i wspólnotowe.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.