Przemysław Biecek. Przemysław Biecek. Anna Amarowicz / pulsar
Struktura

Podkast 122. Przemysław Biecek: Epickie wtopy sztucznej inteligencji

Czy AI zaraz będzie lepsza od ludzi w matematyce? A w chemii? I co to znaczy w praktyce
Technologia

Czy AI zaraz będzie lepsza od ludzi w matematyce? A w chemii? I co to znaczy w praktyce

Matematyka, biochemia, energetyka… O wpływie sztucznej inteligencji na badania naukowe opowiada dr Pushmeet Kohli z laboratorium Google DeepMind.

Mity odczarować. Panikę przeczekać. Stosować immunizowanie przez eksponowanie. Oto zalecenia dotyczące technologii, która dwa lata temu przebojem wdarła się do sfery publicznej. Z charakterystycznym dla siebie spokojem przekazuje je prof. Przemysław Biecek z Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, informatyk i matematyk zajmujący się analizą złożonych modeli AI.

Sześciopalczaste dłonie oraz inne twory kończynopodobne – z takich wpadek modele sztucznej inteligencji znane są najbardziej. Są też jednak inne, w skutkach bardziej straszne niż śmieszne, bo zagrażające bezpieczeństwu lub dobrostanowi całych społeczności. Przemysław Biecek zebrał niedawno najciekawsze z nich, ogłosił plebiscyt o nazwie Epic fAIls 2024, o którego wynikach rozmawiamy w studiu pulsara.


Szczegółowe wyniki Epic fAIls – największa wpadka systemu AI w roku 2024 znajdziecie tutaj.

Badaczowi – od lat prowadzącemu działania na rzecz wyjaśnialności AI i odpowiedzialności w jej stosowaniu – chodzi o to, by odczarowywać baśń o czarodziejskich mocach tej technologii, porzucać nabożny ton, w którym wypowiadają się o niej media, a czasem nawet eksperci. Uważa, że im więcej doświadczenia z modelami AI nabierzemy, im szybciej zaczniemy ich używać, tym szybciej je zrozumiemy i nabierzemy do nich trzeźwego dystansu. – Immunizacja przez interakcję – mówi Biecek.

W podkaście rozmawiamy też o roli sztucznej inteligencji w nauce. Wypowiadał się o tym w pulsarze Pushmeet Kohli z Google’a („Czy AI zaraz będzie lepsza od ludzi w matematyce? A w chemii? I co to znaczy w praktyce”), ale perspektywa niezależnego badacza jest równie, a może nawet bardziej interesująca.

Owszem, Przemysław Biecek, który AI eksploruje i obserwuje od lat, opowiada również o DeepSeek, sztucznointeligentnym chińskim smoku, który sieje panikę na rynkach całego świata.

Czekam, aż AI przestanie być modna – wyznaje nasz gość. Motywowany ekonomicznie i politycznie wyścig po nowe, coraz wyższe osiągi oraz medialny hype bardzo szkodzą badaniom tej fascynującej dziedziny wiedzy i technologii.

Przemysław Biecek.Anna Amarowicz/pulsarPrzemysław Biecek.

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ