Podkast 125. Aleksandra Pękowska: Widzimy tylko małą część prawdy
W rankingu najbardziej niedocenianych komórek złożonych organizmów zajęłyby z pewnością jedną z najwyższych pozycji. Są rusztowaniem dla innych komórek, tych bardziej znanych – neuronów. Pełnią kluczową rolę w procesach gojenia. Optymalizują warunki, zapewniając tzw. homeostazę. Zarządzają energetyką mózgu. Stanowią barierę między tym delikatnym organem a układem krwionośnym. Warunkują przebieg wszystkich procesów zachodzących w sieci neuronów.
Można wręcz powiedzieć, że astrocyty są jak szyja, która kręci głową – i nie będzie w tym wielkiej przesady. Choć trafniejsze będzie sformułowanie, że tworzą wyrafinowany, zsynchronizowany w procesie ewolucji duet. Parę, w której to one podlegały znacznie większym zmianom i udoskonaleniom niż komórki, którymi się „opiekują“. A jeszcze stosunkowo niedawno uważano, że jedynie wypełniają przestrzeń między neuronami, stabilizując środowisko ośrodkowego układu nerwowego…
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Molecular signature of primate astrocytes reveals pathways and regulatory changes contributing to human brain evolution
Aleksandra Pękowska, znawczyni tych fascynujących komórek, opowiada o najnowszych wynikach badań prowadzonych w jej pracowni, polegających – w największym skrócie – na porównaniu aktywności rozmaitych genów w astrocytach trzech gatunków naczelnych: makaków, szympansów i ludzi. „Nasze“ astrocyty okazują się być zupełnie wyjątkowe – i to na wiele sposobów.
Badaczka mówi też o tym, co w istocie, na najgłębszym poziomie, jest przedmiotem dociekań biologów, a zwłaszcza biologów obliczeniowych. – Widzimy tylko małą część prawdy – wyznaje. – Trzeba być pokornym wobec danych.
Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów. Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.
WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ