Minecraft: na film przybiegają tłumy, AI w grze sennie stawia kroki
W Minecraft właściwie nie ma określonego celu – gracz dostaje po prostu nieskończone pole do zabawy, w którym może eksplorować, budować, ale przede wszystkim ma przetrwać. Ważnym elementem gry jest zdobywanie surowców – przede wszystkim diamentów. Z nich bowiem gracz może wytwarzać m.in. najtrwalsze i najwydajniejsze narzędzia. A ich wydobycie to zadanie złożone. Reguły gry są takie, że do jego wykonania potrzeba żelaznego kilofa. Żeby go zdobyć, należy wydobyć rudę żelaza (np. za pomocą kilofa kamiennego) i przetopić ją w piecu. Misja wymaga więc drewna, kamienia, węgla, żelaza. Jednocześnie trzeba mieć co jeść i nie dać się zabić podczas poszukiwań ciemnych jaskiniach. Kroków potrzebnych do zdobycia diamentów jest dwanaście. Nie powinno więc dziwić, że kiedy inżynierowie z DeepMind postanowili wysłać sztuczną inteligencję na podbój minecraftowego świata, kazali jej szukać tego szlachetnego minerału.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: AI masters Minecraft: DeepMind program finds diamonds without being taught
Ich model AI nazywa się Dreamer (Śniący lub Marzyciel). W założeniu miał rozumieć swoje otoczenie i samodoskonalić się bez precyzyjnych instrukcji. A także uczyć się rozwiązywać problemy metodą pozytywnego wzmocnienia. Na pomysł przetestowania go w Minecrafcie naukowcy wpadli już w trakcie pracy nad nim. Wyposażyli Marzyciela w protokół, który nagradzał go za każdym razem, kiedy udało mu się przejść któryś z dwunastu kroków. Efekt? Dreamer potrzebował dziewięciu dni ciągłej gry, aby znaleźć co najmniej jeden diament. Ludzcy gracze potrafią to zrobić w ciągu 30 minut, więc rezultat nie jest oszałamiający.
Zespół tłumaczy jednak, że dzięki niemu Dreamer potrafi stworzyć model swojego otoczenia, przewidywać konsekwencje swoich działań i na tej podstawie podejmować decyzje. A to może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju robotyki.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.