Przyszłość jest w naszych rękach
Obecni w całym województwie
Uniwersytet Śląski to jedna z najdynamiczniej rozwijających się polskich uczelni, żywo zaangażowana w rozwój regionu. Kampusy Uniwersytetu zlokalizowane są w czterech miastach akademickich – Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i Cieszynie, co pozwala na podejmowanie tematów ważnych nie tylko z perspektywy miasta, lecz całego województwa. Prowadzone tu badania przyczyniają się do wdrażania inicjatyw proekologicznych oraz poprawy warunków i jakości życia mieszkańców, wspierając realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Na Arktyce
Wyniki pracy naukowców z Uniwersytetu Śląskiego przekładają się na nasze codzienne życie, między innymi w zakresie postępujących zmian klimatycznych i ich wpływu na przyszłe pokolenia. Analiza klimatu zaprowadziła śląskich naukowców aż na Arktykę, gdzie skutki jego zmian są szczególnie widoczne. To właśnie tam Centrum Studiów Polarnych przy Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego prowadzi badania związane z kurczeniem się lodowców – zjawiskiem wpływającym na cały ziemski ekosystem. W styczniu 2025 roku otwarto oficjalnie Centrum Logistyczno-Naukowe BERA na Svalbardzie. Jest to pierwsza infrastruktura poza granicami Polski, której właścicielem jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, jak również pierwsza od kilkudziesięciu lat otwarta polska infrastruktura w Arktyce.
W wodzie i w powietrzu
Równie istotne badania są prowadzone także na szczeblu lokalnym, bowiem od 7 lat nad miastami śląskiej metropolii regularnie krąży balon Uniwersyteckiego Laboratorium Kontroli Atmosfery zbierający dane na temat jakości powietrza, a naukowcy ze Śląskiego Centrum Wody analizują jakość polskich wód dzięki UŚCE II – łodzi badawczej wyposażonej w specjalistyczny sprzęt do badań terenowych. Z kolei chemicy Uniwersytetu Śląskiego, przyjrzeli się katalizatorom DeNOx, stosowanym w elektrowniach opalanych węglem kamiennym lub brunatnym. Rozkładają one szkodliwą mieszaninę wchodząca w skład smogu – tlenku azotu i dwutlenku azotu, kilkukrotnie bardziej toksyczną od tlenku siarki. Żywotność takich katalizatorów wynosi od trzech do czterech lat w instalacjach opalanych węglem, natomiast w instalacjach opartych na spalaniu biomasy zaledwie rok. Dlatego też naukowcy Uniwersytetu Śląskiego opracowali nowy, ekologiczny i znacznie tańszy sposób ich regeneracji dzięki specjalnemu roztworowi o obniżonym stężeniu kwasów.
Wśród humanistów
W badania klimatyczne są zaangażowani także humaniści i socjologowie z Interdyscyplinarnego Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną UŚ, tworzący raporty na temat edukacji klimatycznej. Do tej pory w badaniach wzięli udział nauczyciele języka polskiego, studenci, uczniowie oraz ich rodzice. Celem raportu jest ukazanie pełnego obrazu postaw ankietowanych osób wobec kryzysu klimatycznego oraz wskazanie optymalnego modelu edukacji akademickiej i szkolnej w tym obszarze, a także eko praktyk realizowanych w polskich szkołach i uczelniach.
Badania, które zmieniają nasze życie
Naukowcy z całego świata stale poszukują związków, które okażą się skuteczne w walce z wirusami i bakteriami, które zagrażają naszemu życiu. W poszukiwania te włączają się badacze z Uniwersytetu Śląskiego. We współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Narodowym Instytutem Leków opracowali dwie nowe substancje, które mogą być stosowane do produkcji leków przeciwwirusowych w terapii zakażeń wirusem HIV. Ponadto, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego opracowali nowy nanoterapeutyk, którego skuteczność na wybranych liniach komórkowych raka trzustki oraz raka piersi potwierdziły najnowsze badania. Z kolei z połączenia ezetimibu, fenofibratu i symwastatyny – substancji stosowanych w preparatach obniżających poziom cholesterolu we krwi udało się uzyskać lek nawet kilkunastokrotnie bardziej skuteczny, co przekłada się na znacznie mniejsze niż obecnie podawane pacjentom dawki i rzadziej występujące skutki uboczne.
Młodzi naukowcy mają tu swoje miejsce
Uniwersytet Śląski stwarza idealne warunki do rozwoju naukowych talentów. Studenci mogą otrzymać granty wspierające inicjatywy naukowe, brać udział w konkursach na najlepsze prace dyplomowe, prezentować swoje badania podczas konferencji naukowych, czy też uzyskać wsparcie w ramach programów dla olimpijczyków.
Podczas obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, Uniwersytet Śląski gościł kilkuset młodych naukowców, którzy brali udział w międzynarodowych konkursach: EU TalentOn - największym europejskim hackatonie naukowym oraz EUCYS - European Union Contest for Young Scientists. To wyjątkowe wydarzenie, którego minioną odsłonę zorganizował Uniwersytet Śląski w Katowicach wraz z Komisją Europejską, dające młodym naukowcom z całego świata możliwość zaprezentowania swoich innowacyjnych projektów badawczych. W finale uczestniczyło 143 młodych badaczy z w wieku od 14 do 20 lat, pochodzących z 37 krajów UE i spoza niej. W dniach 10–12 września w siedzibie NOSPR mogliśmy zobaczyć ich niepowtarzalne projekty będące odpowiedzią na najważniejsze wyzwania współczesnego świata. Pierwsze nagrody w wysokości 7 tys. euro otrzymali: Lamia Music z Austrii, Nikhil Vemuri z USA, Piotr Olbryś z Polski oraz Aleksandra Petkova z Bułgarii. Pełna lista laureatów: https://eucyskatowice2024.eu/winners/
Dostępni dla wszystkich
Uniwersytet Śląski realizując ideę nauki przez całe życie, oferuje kształcenie dla osób w każdym wieku. Poza studiami I, II stopnia i jednolitymi magisterskimi, znajdziemy tu także dwie Szkoły Doktorskie, Uniwersytet Dzieci, Młodzieży, Maturzystów, Nauczycieli oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku, Studia Podyplomowe czy MBA. Od wielu lat Uniwersytet udowadnia jednak, że nauka jest obecna i dostępna wszędzie, nie tylko w murach uczelni, a z jej osiągnięć może skorzystać każdy. Od 2016 roku Uniwersytet Śląski jest liderem Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Najbliższa, dziewiąta już edycja Festiwalu odbędzie się w terminie 6-8 grudnia 2025 r. Co roku program Festiwalu obejmuje setki aktywności popularyzujących naukę i sztukę: wykłady, warsztaty, stanowiska pokazowe, wystawy, koncerty, spotkania z gośćmi specjalnymi i inne inicjatywy przybliżające naukę wszystkim zainteresowanym.
Indywidualni
Współczesny świat stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań – jesteśmy świadkami licznych przemian technologicznych i przede wszystkim kulturowych. W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest częsta zmiana miejsca pracy czy nawet zawodu. Wiąże się to z potrzebą ciągłego rozwijania swoich kompetencji, nie tylko tych ściśle związanych z pełnioną funkcją, ale przede wszystkim tych, które przydatne będą w każdym miejscu pracy. Dlatego też, wraz z postępującą modernizacją infrastruktury i ośrodków badawczych, Uniwersytet Śląski na bieżąco udoskonala programy studiów i dostosowuje je do potrzeb młodych ludzi oraz współczesnego rynku pracy. Zajęcia prowadzone są w sposób praktyczny, w terenie i w nowoczesnych laboratoriach, a dzięki stażom i praktykom zawodowym studenci nabierają cennego doświadczenia w trakcie studiów. Kandydaci mogą wybierać spośród 89 kierunków, w tym 7 prowadzonych w języku angielskim. Mają także możliwość indywidualizacji swojej ścieżki edukacyjnej poprzez poszerzenie programu kształcenia o dodatkowe, ogólnouniwersyteckie przedmioty w zakresie 6 obszarów:
- cyfrowy świat, w ramach którego studenci zapoznają się z się z kluczowymi, technologiczno-społecznymi zagadnieniami świata cyfrowego, w tym tematyką sztucznej inteligencji,
- krytyczne myślenie i ekspresja twórcza, który pozwoli studentom zapoznać się z kanonicznymi arcydziełami literatury, filozofii, sztuk wizualnych i muzyki, oraz prześledzić ludzkie potrzeby wyrażania idei, doświadczeń i emocji,
- granice nauki, gdzie studenci zagłębią tematy pochodzenia ludzkiej świadomości, antropiczności wszechświata czy fikcji jako atrybutu antropologicznego,
- zdrowie i rozwój osobisty, dzięki któremu studenci dowiedzą się, jak dbać o swoje samopoczucie (zarówno psychiczne jak i fizyczne), co pozwoli im obrać styl życia jak najbardziej sprzyjający ich potrzebom i zdolnościom.
- środowisko naturalne i technologie, w ramach którego studenci dowiedzą się więcej na temat wzajemnego wpływu, jaki mają na siebie środowisko naturalne i nowe technologie,
- społeczeństwo obywatelskie i przedsiębiorczość, który wyposaży studentów w sprawcze kompetencje do prowadzenia aktywnego życia obywatelskiego i ekonomicznego, oraz roztropnego zarządzania budżetem domowym.
Międzynarodowi
Dzięki praktycznej i intensywnej nauce języka angielskiego studenci Uniwersytetu Śląskiego mogą bez ograniczeń korzystać z anglojęzycznych publikacji (oraz samodzielnie je tworzyć), brać udział w międzynarodowych badaniach i konferencjach naukowych, czy po prostu uczestniczyć w licznych wymianach akademickich. Mobilność akademicką studentów, doktorantów i pracowników uczelni wspiera program Erasmus+, który umożliwia realizację studiów i odbywanie szkoleń w ośrodkach zagranicznych, między innymi w Armenii, Brazylii, Chinach, Gruzji, Indonezji, Kanadzie, i Korei.
Ponadto, wraz z dziesięcioma zagranicznymi szkołami wyższymi, Uniwersytet Śląski tworzy uniwersytet europejski w ramach sojuszu Transform4Europe. Program ten obejmuje studentów i doktorantów a także kadrę akademicką i administracyjną, kształcąc na międzynarodowych kierunkach studiów i umożliwiając prowadzenie badań na najwyższym, światowym poziomie. Uczestnicy programu mogą korzystać z oferty dydaktycznej uczelni wchodzących w skład sojuszu.
Uniwersytet Śląski tworzy nie tylko liczna, ale przede wszystkim różnorodna społeczność, bogata w pasje naukowe i oryginalne osobowości. Prawdziwy, żyjący Uniwersytet to spotkania osób, które fascynuje wiedza, jej poznawanie i tworzenie.
Dołącz do nas! http://rekrutacja.us.edu.pl/
Materiał przygotowany przez Uniwersytet Śląski.