PROF. YIHUI ZHANG, TSINGHUA UNIVERSITY / |||
Technologia

Chińczycy oferują nową skórę

3DAE-Skin ma potencjał, by zrewolucjonizować konstrukcje robotów czy inteligentnych protez.

Jednym z największych wyzwań robotyki jest wyposażenie maszyn w jak najlepszy zmysł dotyku, aby mogły w odpowiedni sposób m.in. chwytać przedmioty i wyczuwać ich strukturę, kształt, konsystencję etc. Dlatego naukowcy z chińskiego Tsinghua University opracowali sztuczną skórę 3DAE-Skin. Ma ona konstrukcję trójwarstwową, analogiczną do tej ludzkiej – złożonej z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Każda z tych warstw ma właściwości mechaniczne podobne do swoich biologicznych odpowiedników.

Chińscy badacze wyposażyli 3DAE-Skin m.in. w tzw. sensory 3D, czyli czujniki, które potrafią wykrywać i mierzyć siły działające w trzech wymiarach: nacisk, siły ścinające (np. przesuwanie skory po jakimś materiale) oraz naprężenia. Zostały one rozmieszczone w taki sposób, aby mogły rejestrować różne rodzaje impulsów mechanicznych, podobnie jak mechanoreceptory w ludzkiej skórze (wyspecjalizowane komórki nerwowe wykrywające i przekazujące do mózgu informacje o wielu rodzajach bodźców dotykowych, takich jak nacisk, wibracje i rozciąganie). Eksperymenty wykazały, że 3DAE-Skin mierzy jednocześnie sprężystość oraz krzywizny powierzchni obiektu, co sprawdzono m.in. na owocach, chlebie i ciastach o różnych kształtach oraz stopniach świeżości.

Dzięki połączeniu sztucznej skóry z systemami sztucznej inteligencji możliwe będzie konstruowanie urządzeń, które dokładnie odwzorują siły działające na skórę oraz przetworzą i zinterpretują te dane podobnie jak ludzki układ nerwowy. Potencjalne zastosowania 3DAE-Skin są zatem niezwykle szerokie: od humanoidalnych robotów, inteligentnych protez po narzędzia do automatycznej inspekcji np. w fabrykach.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.