Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Mirosław Gryń / pulsar
Technologia

Czy powinniśmy traktować sztuczną inteligencję jak nową maszynę

Aby AI stała się przyjaźniejsza, musi umieć zapominać
Technologia

Aby AI stała się przyjaźniejsza, musi umieć zapominać

Historia ucznia czarnoksiężnika, który obudził złe siły, a potem nie potrafił nad nimi zapanować, jest stara jak literatura. Technologia rodzi wiele takich obaw. Ale zamiast snuć katastroficzne scenariusze lub przejawiać nadmierny optymizm, zastanówmy się nad kluczowymi pytaniami.

Każda nowa maszyna naśladuje i zastępuje poprzedni podział pracy – pisał Marks. Nie inaczej jest ze sztuczną inteligencją. Szczęśliwie jednak maszyna kapitalizmu ciągle nie może się obyć bez nas.

Sztuczna inteligencja, czymkolwiek jest, niezmiennie wywołuje emocje wśród komentatorów i entuzjazm inwestorów. NVIDIA, firma produkująca supermikroprocesory wykorzystywane do obsługi systemów AI, stała się przez chwilę najdroższą spółką na giełdzie. Z wartością ponad 3 bln dol. pobiła Microsoft i Apple.

Tę amerykańską korporację zajmującą się projektowaniem i organizacją produkcji chipów jeszcze do niedawna znali tylko specjaliści. Dziś pojawia się na czołówkach światowych mediów. Zainteresowanie to jest skutkiem inwestycyjnej gorączki, która trwa od listopada 2022 r.

Reklama