Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Technologia

Przełom w przekazie, czyli 6G jest coraz bliżej

Zapotrzebowanie na szybki przesył danych rośnie, a technologia terahercowa oferuje ogromny potencjał dla przyszłych sieci bezprzewodowych. Przełomowym osiągnięciem na tym polu jest nowy multiplexer.

Multiplexer polaryzacyjny to urządzenie, które pozwala na jednoczesne przesyłanie sygnałów o różnych polaryzacjach. A to umożliwia zwiększenie liczby kanałów transmisyjnych bez konieczności zwiększania pasma.

Urządzenie wykorzystuje tzw. sprzęgacze (splittery) stożkowe, które pozwalają na szerokopasmowe przenoszenie sygnałów. Japońscy i australijscy naukowcy zastosowali specjalne powłoki powietrzno-krzemowe o grubości 250 mikrometrów, które pełnią funkcję medium. Mają one właściwości anizotropowe – zmieniają polaryzację fal, co umożliwia bardziej stabilny przesył i skuteczniejsze rozdzielanie sygnałów.

Sięgnij do źródeł

Badania naukowe: Ultra-Wideband Terahertz Integrated PolarizationMultiplexer

Wyniki eksperymentów wykazały, że urządzenie efektywnie działa w szerokim zakresie częstotliwości. Średnia strata sygnału wynosi tylko ok. 1 dB., zatem zakłócenia podczas przesyłu są minimalne. Wartość współczynnika ekstynkcji, który odzwierciedla zdolność urządzenia do precyzyjnego rozdzielania sygnałów o różnym kierunku polaryzacji, wyniosła zaś 20 dB., co wskazuje na wysoką efektywność transmisji danych.

W skrócie

Polaryzacja to zjawisko, w którym fala elektromagnetyczna oscyluje w określonym kierunku – różne polaryzacje pozwalają na jednoczesne przesyłanie kilku sygnałów na tej samej częstotliwości.

Nowy multiplexer polaryzacyjny otwiera drzwi do znacznego zwiększenia pojemności kanałów transmisyjnych. Dzięki jego zdolności do jednoczesnej dwukanałowej komunikacji w paśmie terahercowym możliwe jest osiągnięcie prędkości transmisji danych do 190 Gbit/s. Kompaktowa konstrukcja urządzenia czyni je idealnym dla miniaturyzacji przyszłych systemów komunikacyjnych. Może ono znacząco przyczynić się do rozwoju nowoczesnych technologii, oferując wysoką wydajność i spektralną efektywność w nadchodzącej erze 6G.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną