Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Starlink: konstelacja nie dla astronomów

Rój Starlinków zapewni internet w pustyni i w puszczy
Technologia

Rój Starlinków zapewni internet w pustyni i w puszczy

Kontrowersyjny system Elona Muska zrewolucjonizował telekomunikację. Sygnał może dotrzeć w każdy zakątek naszej planety. Problemy pojawiają się jednak, gdy satelity trzeba serwisować. Do tego zakłócają obserwacje kosmosu.

Satelitów firmy Elona Muska jest już ponad 6 tys., a w planach jest zwiększenie tej liczby nawet 7-krotnie. Ta rewolucyjna technologia oznacza internet bez ograniczeń, ale też generuje problemy.

Zlokalizowany w Holandii radioteleskop Low Frequency Array (LOFAR) wykrył silny szum radiowy pochodzący od satelitów Starlinka. Zespół zaznacza przy tym, że częstotliwość tego szumu jest znacznie niższa niż pasmo przesyłu danych, którego używa Starlink, więc najprawdopodobniej jest to efekt niezamierzony. Być może jakiś element satelitów zachowuje się jak antena, czego inżynierowie nie przewidzieli. Niemniej, szum ten jest 10 mln razy jaśniejszy (!) niż słabe źródła astronomiczne badane przez LOFAR.

Jeśli Starlink rozbuduje swoją sieć zgodnie z planami, uniknięcie takich szumów w obserwacjach astronomicznych stanie się po prostu niemożliwe. Dyrektor obserwatorium Square Kilometre Array w RPA mówi, że jego placówka nawet współpracowała blisko ze SpaceX, aby zredukować emisje radiowe Starlinka, ale jak widać, na niewiele się to zdało. A jakby jeszcze tego było mało, pojawiają się konkurencyjne firmy jak OneWeb, BlueWalker i Shanghai Spacecom Satellite Technology. Jeżeli one również zaczną budować swoje systemy, liczba urządzeń na orbicie może przekroczyć nawet 100 tys. w ciągu kilku lat.

A trzeba pamiętać, że szumy radiowe to nie jedyny problem. Satelity zakłócają też prace teleskopów optycznych, tworząc jasne smugi na zdjęciach, co może prowadzić do utraty ważnych informacji podczas rejestracji odległych obiektów. Dodatkowo refleksy świetlne z satelitów mogą wprowadzać szum w pomiarach, co utrudnia identyfikację i analizę słabych źródeł światła, np. egzoplanet. W przypadku szerokokątnych obserwacji, takich jak realizowane przez Rubin Observatory w Chile, aż 30 proc. ekspozycji może być przez refleksy zanieczyszczonych.

Starlink to rewolucyjny i przełomowy wynalazek. Dzięki niemu internet ma stać się dostępny dla każdego, w każdej chwili, w każdym miejscu na planecie. Rewolucja czasami jednak zmierza w nieoczekiwanym kierunku.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną