Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Shutterstock
Technologia

Niedaleko pada jabłko od ekranu. Nowa technologia choćby dla niewidomych

Zmiennokształtne trójwymiarowe powierzchnie, które mogą przybierać różne kształty w reakcji na sygnał elektryczny i tworzyć wypukłości, które można wyczuwać dotykiem, opisano w „Science Advances”.

Do tworzenia tych wyświetlaczy wykorzystuje się układ cienkowarstwowych elektrod pokrytych płynnym dielektrykiem (izolatorem) i zabezpieczonych żelem PVC. Warstwa żelu ma grubość ok. 200 μm, ale przyłożenie odpowiedniego napięcia na matrycy elektrod sprawia, że płyn się przemieszcza, a wyświetlacz reaguje na jego ruch, tworząc wyraźnie odczuwalne wypukłe kształty. Dzieje się tak dzięki prostym oddziaływaniom elektrycznym między elektrodami a dielektrykiem oraz elektrodami, a warstwą PVC.

Prototyp przybierał kształty różnych liter alfabetu i prostych obiektów (np. jabłka). Tworzył też coś na kształt fali płynącej w kółko zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Testerzy byli w stanie z łatwością rozpoznawać te struktury, więc jakość przekazywania informacji jest na tym etapie zadowalająca.

Testowano również inne zastosowania tej technologii – sprawdzano np. czy poprzez manipulacje podłożem będzie można przemieszczać drobne lekkie obiekty wzdłuż „wyświetlacza”. I udało się przemieszczać małą piłeczkę położoną na urządzeniu. Najważniejsze jest jednak to, że ekran szybko ekran reaguje na zmiany napięcia. Krótki czas reakcji daje możliwość użycia go do zaawansowanych interfejsów. Jest duża szansa, że ta koncepcja znajdzie szerokie zastosowanie dla ludzi niewidomych – do wyświetlania kształtów lub tekstów.

Autorzy piszą też o doświadczeniach, jakie będą możliwe dzięki takiemu rozwiązaniu. Wierzą, że okażą się przydatne w konstruowaniu nowych interfejsów do zastosowań w robotyce, motoryzacji, a nawet podręcznej elektronice. Na razie chcą się jednak skupić na ulepszaniu swojego wynalazku: wytworzeniu bardziej elastycznego podłoża i bardziej przezroczystych materiałów przewodzących.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.