Ekstrakcja złota (na żółto) za pomocą nowego nanoreaktora (obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego). Ekstrakcja złota (na żółto) za pomocą nowego nanoreaktora (obraz ze skaningowego mikroskopu elektronowego). Kou Yang / domena publiczna
Technologia

Elektrośmieci łatwiej oddadzą złoto. Za sprawą ekologicznej gąbki

Nanoreaktor, który jednocześnie filtruje jony metalu z odpadów elektronicznych i redukować je do postaci stałej, opracowali naukowcy.

W 2019 roku elektrośmieci na świecie ważyły ok. 54 mln ton.

Dotychczasowe metody odzyskiwania złota z odpadów elektronicznych są skomplikowane i wymagają stosowania szkodliwych chemikaliów. A to powoduje ryzyko dla środowiska i zdrowia człowieka. Dodatkowo mają ograniczone możliwości adsorpcji metali. Zespół badaczy, w tym Kostya S. Novoselov i Daria V. Andreeva, stworzył nanoreaktor zbudowany z dwuwymiarowego tlenku grafenu (rodzaj węgla) i jednowymiarowych cząsteczek chitozanu (wielocukier będący pochodną chityny - związku budującego między innymi szkielet zewnętrzny owadów). Wyłapuje on ze ścieków oba rodzaje jonów złota – Au+ i Au3+ – i w odpowiednich warunkach przekształca je w Au.

Jedną z zalet tej gąbki jest to, że nie wymaga ona zewnętrznego zasilania i może być wykorzystywana wielokrotnie. Wykazuje dziesięciokrotnie wyższą wydajność w porównaniu do innych dostępnych materiałów adsorpcyjnych – jej skuteczność przekracza 99 proc. Co więcej, w przeciwieństwie do innych adsorbentów opartych na grafenie, które na ekstrakcję jonów potrzebują kilku dni, gąbka działa w ciągu zaledwie 10 minut.

Badacze sugerują, że po dalszych udoskonaleniach, nanoreaktor ten może również służyć do odzyskiwania innych metali, takich jak srebro czy miedź.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną