Kto wynalazł koło? Lista z odpowiedziami właśnie się wydłużyła
Najbardziej rozpowszechniona hipoteza powstania koła wskazywała na Sumerów, a konkretnie ich garncarzy. Autorzy badania opublikowanego w „Royal Society Open Science” sugerują jednak, że mniej więcej w tym samym czasie, czyli ok. 4 tys. lat p.n.e., powstało ono gdzie indziej. Ich zdaniem doszło do tego dzięki warunkom, jakie panowały w kopalniach w Karpatach – w wąskich tunelach, którymi transportowano ciężką rudę miedzi. Wytworzyły one presję środowiskową na wzór tych, jakie napędzają ewolucję biologiczną.
Z modeli obliczeniowych wynika, że górnicy najpierw wykorzystywali drewniane kłody jako rolki, po których przesuwali wózki z urobkiem. Później, aby zapobiec przesuwaniu się ładunku, zaczęli robić w kłodach nacięcia. I to ostatecznie doprowadziło do powstania układu kół i osi, czyli czegoś w rodzaju prymitywnego „zestawu kołowego”. Technologia ewoluowała ok. 500 lat – był to czas prób i błędów, dodawania do osi różnych funkcji, aż w końcu osiągnięto formę „niezależnego” koła.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: Reconstructing the invention of the wheel using computational structural analysis and design
Wspomniane modele obliczeniowe pomogły autorom zidentyfikować przeszkody, które sprowokowały górników do modyfikacji (np. fakt, że pierwsze nacinane kłody nie mogły skręcać). Porównując te wygenerowane komputerowo modele z wydobytymi przez archeologów artefaktami, udało się ustalić, dlaczego pewne rozwiązania były korzystne a inne nie.
Przedstawiona w badaniu ścieżka ewolucyjna – jeśli faktycznie dobrze rekonstruuje rozwój wypadków – pokazuje, że pomysł na koło nie było nagłym olśnieniem, ale trwającym stulecia procesem stopniowych udoskonaleń. Wyniki podważają więc koncepcję „pojedynczego wynalazcy”, przydając jednocześnie wiarygodności teorii, że mogło powstać niezależnie w kilku miejscach na świecie.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.