Nowoczesną komunikację wspomoże metachip
Komunikacja bezprzewodowa korzysta z fal radiowych, które są częścią spektrum fal elektromagnetycznych. Są więc tym samym zjawiskiem co światło widzialne, czy światło podczerwone i różnią się od siebie energią. Z nią związanych jest kilka innych parametrów, jak długość fali i jej częstotliwość. W technologii 4G używano głównie fal o częstotliwościach od kilkuset megaherców do kilku gigaherców. Technologia 5G pozwala nadawać na nieco szerszym zakresie – nawet do kilkudziesięciu gigaherców. To ważne, ponieważ większa częstotliwość oznacza mniejszą długość fal. W tej samej jednostce czasu pozwalają one przekazać więcej informacji niż fale krótsze, a zatem przepustowość i szybkość transferu będą większe.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: High-order direct modulation terahertz communications with a wideband time-coding metachip modulator
W technologii 6G dąży się do tego, aby dane przesyłać falami terahercowymi. Z tak wysokimi energiami wiąże się jednak kilka ograniczeń. Przede wszystkim trudniejsza jest transmisja na długie dystanse. Dlatego stosuje się specjalne modulatory terahercowe, oparte na tzw. kluczowaniu on-off. To dość stare rozwiązanie, ale jest tanie i nie wymaga dużo energii. Niestety, utrudnia uzyskanie wysokiej jakości sygnału. W najnowszym numerze „Science Advances” pojawiła się jednak nowa propozycja.
Jej autorzy opisali konstrukcję specjalnego metachipa, który wykorzystuje metodę kodowania w domenie czasu. Daje on lepszą kontrolę nad modulowaniem sygnału, szybszy czas odpowiedzi na przełącznikach i mniejsze opóźnienia. Wykorzystując go, autorzy zbudowali system komunikacji, dzięki któremu mogli przesyłać dane za pomocą fal aż 341 GHz z prędkością transmisji do 5 Gb/s. Ta propozycja może okazać się kluczową technologią wspierającą rozwój wysokowydajnych, tanich i prostych w budowie systemów komunikacji bezprzewodowej w paśmie teraherców.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.