Nowotwory: nowy element w leczniczym arsenale
W walce z nowotworami naukowcy wykorzystują najróżniejsze strategie. Od jakiegoś czasu obficie korzysta się z nanotechnologii – powstają nośniki leków, radiouczulacze i inne nanosystemy zabijające komórki rakowe. Inna droga, często ostatnio spotykana w literaturze fachowej, to wykorzystanie zjawiska ferroptozy – programowanej śmierci komórki inicjowanej przez zwiększony poziom żelaza. Kiedy żelazo reaguje z obecnym w tkankach H2O2, powstają reaktywne formy tlenu (tzw. reakcja Fentona), które likwidują komórki rakowe. Problem polega na tym, że stężenie H2O2 w pobliżu nowotworów nie zawsze jest na tyle wysokie, by tę reakcję zainicjować.
W „Advanced Materials” przedstawiono właśnie nową propozycję, która łączy nanotechnologię i ferroptozę. Zespół zaprojektował nanocząstki tlenku cynku pokryte warstwą polimeru o nazwie PDA, a następnie naniósł na nie jony żelaza. Komórki nowotworowe mają wysoki metabolizm i przez to zakwaszają środowisko w swoim najbliższym otoczeniu, a tlenek cynku w środowisku kwasowym generuje duże ilości nadtlenku wodoru. PDA z kolei jest fototermicznym materiałem, który dobrze absorbuje promieniowanie podczerwone. Nanocząstki pokryte PDA są więc zdolne do dynamicznego poruszania się pod wpływem naświetlania podczerwienią.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: NIR-Actuated Ferroptosis Nanomotor for Enhanced Tumor Penetration and Therapy
Tak powstał system nanomotorów aktywowanych promieniowaniem podczerwonym – nanocząstki były wstrzykiwane myszom dożylnie, następnie były naświetlane podczerwienią w okolicach nowotworu. Światło podczerwone jest bezpieczne dla organizmu, a dzięki temu, że penetruje tkanki żywe, jest dobrym sposobem na wprawienie migrujących po naszym organizmie nanomotorów w ruch. Po dotarciu w okolice guza rozpoczyna się reakcja Fentona.
Eksperyment przeprowadzono na jedynie trzech myszach, ale wyniki były zadowalające: guzy badanych zwierząt po 16 dniach ni trwania eksperymentu zdecydowanie zmalały. Autorzy zaprezentowali też wiele innych prób – efekt zmniejszenia guza po zastosowaniu naświetlanych nanomotorów był znacznie większy niż przy tym samym nanosystemie ale bez naświetlania. Jest to więc interesująca nowa propozycja w przeciwnowotworowym arsenale.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.