Mikroboty powędrują po schodach z powodu pancernika
Urządzenie o wielkości paru centymetrów ma koła o zmiennym kształcie, dla których inspiracją była skorupa pancernika. Każde wyposażono w cztery struktury przypominające macki. Zbudowane są z twardego polimeru VeroBlackPlus i wykonane za pomocą druku 3D. Dodatkowo pokryto je warstwą PDSM (inny polimer), żeby ułatwić robotowi wspinaczkę po pochylni.
Sięgnij do źródeł
Badania naukowe: An agile multimodal microrobot with architected passively morphing wheels
Macki mogą być złożone albo częściowo lub całkowicie się rozwinąć i zahaczać o podłoże końcówkami. Dodatkowo jest możliwość zmiany kierunek obrotu kół. W rezultacie robot może poruszać się po najróżniejszych terenach i pokonywać niezliczone przeszkody. Najciekawsze jest to, że koła automatycznie zmieniają kształt w zależności od kierunku ruchu. Dzieje się tak, ponieważ macki mają inną sztywność od strony zewnętrznej, a inną od wewnętrznej. Kiedy koła kręcą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, macki pozostają zwarte, a kiedy w przeciwnym – rozwijają się.
Autorzy przetestowali swój wynalazek na podłożach płaskim i kamienistym, na równi pochyłej oraz na schodach. Urządzenie radziło sobie bardzo dobrze, osiągając prędkość 21 swoich długości na sekundę. Jego zdolności adaptacyjne i niski pobór mocy to już wystarczające zalety, ale autorzy już zapowiadają dalsze eksperymenty. Chcą wyposażyć go w dodatkowe sensory, piszą też o podłączeniu mu systemów AI do rozpoznawania terenu lub jego zautonomizowania.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.