Große Olympiaschanze, skocznia narciarska w Garmisch--Partenkirchen, gdzie odbywają się noworoczne zawody Turnieju Czterech Skoczni. Starą wysadzono za pomocą ładunków wybuchowych. Nowa powstała w 2007 r. Wieża najazdowa waży 650 t. Große Olympiaschanze, skocznia narciarska w Garmisch--Partenkirchen, gdzie odbywają się noworoczne zawody Turnieju Czterech Skoczni. Starą wysadzono za pomocą ładunków wybuchowych. Nowa powstała w 2007 r. Wieża najazdowa waży 650 t. Shutterstock
Technologia

Skocznie narciarskie

Bez wątpienia widok z nich jest imponujący, ale i same skocznie mogą mieć niezwykłą formę. Ewoluowały nie tylko technika skoków czy ubiór sportowców, ale i myśl konstrukcyjna projektantów tych obiektów.

Można powiedzieć, że skoki narciarskie stały się polskim sportem narodowym, a to dzięki sukcesom Adama Małysza, Kamila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego. Dyscyplina ta narodziła się w Norwegii w II połowie XIX w. W Polsce pierwsze zawody odbyły się w 1908 r. Obecnie na świecie istnieje ponad 1600 skoczni. Niektóre z nich wybudowano tylko na jeden konkurs. Np. na Wembley w Londynie (1961 r.) taka konstrukcja stanęła w ciągu 36 godz. Typowy stok górski zastąpiła siatka rusztowań, a narciarz lądował na arenie, gdzie dotychczas odbywały się rodeo, finały pucharu piłki nożnej i inne widowiska.

Wiedza i Życie 2/2025 (1082) z dnia 01.02.2025; Inne spojrzenie; s. 12
Reklama