Ilustracja Edel Rodriguez
Zdrowie

Druga twarz wirusa Ebola

Reperkusje: Josephine Karwah, która przeżyła infekcję wirusem Ebola, a teraz doświadcza innych niekorzystnych objawów, stoi przed sklepem w swojej wiosce Smell No Taste w Liberii.Zdjęcie Seema Yasmin Reperkusje: Josephine Karwah, która przeżyła infekcję wirusem Ebola, a teraz doświadcza innych niekorzystnych objawów, stoi przed sklepem w swojej wiosce Smell No Taste w Liberii.
Wiele osób, które przeżyły zakażenie w Liberii, cierpi na różne dolegliwości, w tym neurologiczne. Głównymi podejrzanymi są ukryte przetrwałe wirusy oraz nadmierna reakcja ze strony układu odpornościowego

Josephine Karwah wyszła z ośrodka leczenia infekcji wirusem Ebola, kołysząc ciężarnym brzuchem. Do białego namiotu w Monrovii w Liberii dokuśtykała dwa tygodnie wcześniej, w sierpniu 2014 roku, z piekącym bólem w kolanach.

Matka Josephine zmarła w tym ośrodku. Ciało wyniesiono w białym worku, na którym pielęgniarki starannie wypisały jej imię. Ojciec również zmarł z powodu zakażenia wirusem Ebola, podobnie jak jej ciotka i wujek. Jednak Josephine, pomimo zachorowania, przeżyła.

Świat Nauki 1.2017 (300305) z dnia 01.01.2017; Zdrowie publiczne; s. 40
Reklama